Biała dieta – czy to konieczne? | Biała dieta – czy to konieczne? |

Biała dieta – czy to konieczne?

  • -

Biała dieta – czy to konieczne?

Czy konieczne jest stosowanie zaleceń białej diety po zabiegu wybielania zębów? Z takim pytaniem pacjentów często spotykamy się w gabinecie wybielania zębów w Olsztynie. Odpowiedz brzmi TAK!

W trakcie zabiegu składniki zawarte w żelu wybielającym, w połączeniu ze światłem lampy utleniają przebarwienia zgromadzone w tkankach zęba przez wiele lat. Podczas procesu utleniania dochodzi do poszerzenia porowatej tkanki szkliwa, a w rezultacie tego również do częściowego odparowania wody. Szkliwo odwodnione podobnie jak sucha gąbka z jeszcze większa intensywnością chłonie dostarczana mu wodę. Dlatego tak ważne by ta woda pochodziła z produktów, które nie będą go przebarwiały.

Szkliwo odwodnione pozbawione jest tez naturalnej ochrony przed kwasami zawartymi w żywności. Biała dieta powinna być tez dieta nisko erozyjna, by nie narażała szkliwa na uszkodzenia.

A co z papierosami? Przez przynajmniej trzy doby po zabiegu nie powinno się palić papierosów, ze względu na uwalniające się jamie ustnej wolne rodniki będące produktami utleniania. Nie chodzi tu tylko o przebarwienia ale o zdrowie! Wolne rodniki w połączeniu ze szkodliwymi substancjami zawartymi w dymie papierosowym mogą się przyczynić w przyszłości do powstania nowotworów w jamie ustnej! Tytoń jest tez jedna z najbardziej przebarwiających substancji, dlatego dla utrzymania efektów wybielania konieczne jest powstrzymanie się od palenia.

Najważniejsze zalecenia białej diety:

  • Przez dwie godziny po zabiegu nie należy niczego jeść ani pic poza woda mineralna niegazowana,
  • Przez kolejne 7-14 dni po zabiegu należy unikać w diecie produktów barwiących takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, buraki, szpinak, marchew, pomidory, papryka, brokuły, ciemne sosy i zupy,
  • Z uwagi na to, ze większość owoców zawiera kwasy owocowe, w okresie białej diety powinno się spożywać jedynie banany, odstawić należy również wszystkie soki owocowe oraz napoje gazowane i energetyczne, tabletki musujące z witamina C,
  • Nie należy palić papierosów, także elektronicznych,
  • Ograniczyć należy produkty o niskim pH: ocet winny, marynaty, sosy typu winegret, białe wino, piwo,
  • Unikać należy kolorowych przypraw typu curry, chili, kurkuma, cynamon. Przyprawiać można ziołami, sola, pieprzem,
  • Można jeść drób, ryby, produkty zbożowe, ziemniaki, orzechy, nabiał
  • Przez dwa-trzy tygodnie po wybielaniu należy używać miękkiej szczoteczki do mycia zębów, płynów do płukania jamy ustnej bez zawartości alkoholu, past z aminofluorkiem by dodatkowo wzmocnić szkliwo i zabezpieczyć je przed kwasowa erozja.

Dla pięknego, białego uśmiechu warto poświecić odrobinę wysiłku i choć na tak krótki czas zrezygnować z ulubionych używek i przyzwyczajeń! Da nam to nie tylko zachwycające efekty wybielania ale także wpłynie na zdrowie całego organizmu!

Serdecznie zapraszamy na wybielanie zębów w Olsztynie!

.