Bruksizm a wybielanie zębów Bruksizm a wybielanie zębów

Bruksizm a wybielanie zębów

  • -

Bruksizm a wybielanie zębów

Bruksizm (potocznie znane jako zgrzytanie zębami).

Jest to stan patologiczny spowodowany tarciem zębami szczęki o zęby żuchwy, o szczególnym nasileniu w nocy. Często wykonywane na tle nerwowych i nieświadomie.

Choroba może doprowadzić ścierania koron zębówych, pękania szkliwa, rozchwiania zębów w żuchwie i szczęce oraz początkowo do zmian zapalnych a w zaawansowanym stadium w stawach skroniowo-żuchwowych nawet do zmian zwyrodnieniowych. Zmiany te mogą prowadzić do ograniczenia ruchów w ww. stawach. Może być także przyczyną przewlekłej migreny. Dodatkowo często wywołuje zaburzenia snu u partnerów, stanowiąc przez to problem społeczny.

Przyczyny choroby

Nie są do końca poznane, ale mogą ją powodować:
– silny, utrzymujący się przez dłuższy czas stres,
– duża wrażliwość na sytuacje stresujące,
– wrodzone wady zgryzu.

Ostatnie badania wykazują dodatkowo, że bruksizm może być skutkiem funkcjonalnych zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Leczenie bruksizmu

Trudno jest leczyć tą chorobę. Psychoterapia oraz leki uspokojające bardzo często okazują się niewystarczające. Zalecane jest stosowanie specjalnych szyn (tzw. szyny odciążające) wykonywanych przez protetyka.

iStock_000000612411Small-511x340

Bruksizm a wybielanie zębów

Choroba nie stanowi przeciwwskazania do wybielania zębów. Wyjątkiem jest jej bardzo zaawansowany stan. Jeżeli zmiany są na większości zębów, uszkodzenia szkliwa są znaczne oraz odsłonięta jest zębina. W razie wątpliwości warto udać się wcześniej na kontrolę do specjalisty. Osoba wykonująca zabieg również jest w stanie ocenić wielkość zmian i stwierdzić czy stanowi to przeciwwskazanie czy nie.

Zapraszamy na laserowe wybielanie zębów w Olsztynie!

 .