Fluoroza a wybielanie zębów | Fluoroza a wybielanie zębów |

Fluoroza a wybielanie zębów

  • -

Fluoroza a wybielanie zębów

Fluoroza

Jest to choroba, której główną przyczyną jest zbyt duża zawartość fluoru w pożywieniu bądź w wodzie pitnej. Objawy jej występowania mogą pojawić się w kościach, szkliwie zębów oraz w ścięgnach. Najlżejszą postacią tej choroby są śnieżnobiałe plamki występujące na niektórych lub wszystkich zębach. Plamy te powodują nadżerkę szkliwa. Przyczyniają się również do zwiększenia twardości i kruchości szkliwa. Choroba ta u osób dorosłych może prowadzić nawet do uszkodzenia nerwów. Jednak najbardziej niebezpieczna jest w trakcie intensywnego rozwoju u młodzieży i dzieci.

Przyczyny

Istnieje bardzo mała rozpiętość między zbyt małą a zbyt dużą ilością fluoru, dlatego tak łatwo jest go przedawkować. Jeszcze do niedawna podawany był w szkołach. Stanowi również istotny dodatek do większości past do zębów. W niektórych krajach praktykuje się również fluorowanie wody pitnej. Natomiast niektóre regiony charakteryzują się naturalnie występującym nadmiarem tego pierwiastka w wodzie oraz w środowisku. W Polsce do takich regionów należą okolice Nysy, Błaszek oraz Malborka. Dodatkowo występują zanieczyszczenia przemysłowe na Śląsku czy Pomorzu. O negatywnym wpływie fluoru na rozwój organizmów świadczą również liczne  eksperymenty na zwierzętach, jak również badania dzieci z rejonów o podwyższonej ilości fluoru w środowisku.

Objawy:

  • znaczne uszkodzenia szkliwa,
  • występowanie jasnych oraz ciemnych pasm na koronach zębów,
  • łamanie się zębów,
  • tworzenie się nadżerek,
  • znaczna absorpcja barwników,
  • występowanie plamek na szkliwie (przy stężeniu 1,5-2 ppm F w wodzie).


Konsekwencje dla zębów

Nadmiar fluoru powoduje uszkodzenie komórek tworzących szkliwo, ameloblastów. Dodatkowo może hamować działanie niektórych enzymów, np. fosfataz. Utrudnia również wzrost kryształów. Wszystko to przeszkadza w prawidłowym przebiegu procesu mineralizacji szkliwa.

Fluoroza o różnej intensywności zmian:

zubni-fluoroza-1

źródło

fluoroza_dentara1

źródło

Wybielanie zębów

Fluoroza nie stanowi przeciwwskazania do wybielania zębów. Trzeba jednak liczyć się z chwilowym uwydatnieniem białych zmian, które wchłoną się w okresie stabilizacji. Całkowicie nie da się usunąć zmian wywołanych fluorozą, natomiast poprzez wybielanie można sprawić, że będą one mniej widoczne.

Laserowe wybielanie zębów w Olsztynie! Zapraszamy!

.