Historia wybielania Historia wybielania

Historia wybielania

  • -

Historia wybielania

Początki prób wybielania zębów sięgają czasów starożytnych. Już w 3000 r. p.n.e. ludzie żuli małe gałązki, aby wyczyścić zęby i pozbyć się niechcianych resztek pożywienia. Niektóre z nich faktycznie zawierały antybakteryjne związki chemiczne, które pomagały zachować kondycję oraz zdrowie zębów. Jak się okazuje pasta również nie jest nowoczesnym wynalazkiem. Została stworzona poprzez mieszanie octu winnego z pumeksem ok. 4000 lat temu w starożytnym Egipcie. Pumeks działał ścierająco na rozpuszczony wcześniej przez ocet nalot i kamień. Dla Egipcjan śnieżnobiały uśmiech był symbolem bogactwa oraz piękna, dlatego był niezwykle ceniony. Z kolei w starożytnym Rzymie stosowano wybielanie przy użyciu ludzkiego moczu. Chodziło o wykorzystanie właściwości wybielających amoniaku zawartego w moczu. Mocz dzieci oraz Portugalczyków był przez Rzymian uważany za najskuteczniejszy. Do dnia dzisiejszego wiele produktów wybielających dostępnych na rynku zawiera w swoim składzie amoniak. Na szczęście nie żyjemy starożytnym Rzymie i nie musimy uciekać się do tak prymitywnych sposobów wybielania zębów.

dental istock2

Jeżeli natomiast chodzi o szczoteczki do zębów, podobne do używanych przez nas obecnie to wynaleziono je ok. XV w. w Chinach. Rączka takiej szczoteczki wykonana była z kości lub bambusa natomiast sztywne włosie z sierści świń syberyjskich. Wybielaniem zębów w wieku 17 trudzili się głównie fryzjerzy. Nakładali oni kwas o działaniu rozjaśniającym na wypiłowane zęby. Mimo zauważalnych efektów dochodziło jednak do licznych zakażeń, chorób oraz erozji szkliwa. Na pomysł powiązania działania wybielającego z fluorkiem sodu wpadli na początku 19 wieku dentyści. Odkryli oni wtedy, że osoby nie posiadające kamienia nazębnego miały kontakt z chemikaliami w pożywieniu i wodzie. Natomiast najpopularniejsze obecnie preparaty wybielające, na bazie nadtlenku wodoru, zostały odkryte w latach 80-ych XX w. Składnik ten był bardzo popularny i szeroko stosowany do leczenia dziąseł, jako doustny żel antyseptyczny. Kiedy powiązano jego właściwości z efektem ubocznym jakim były bielsze zęby stał się głównym składnikiem wszystkich preparatów wybielających. Większość z nich dostępna jest również obecnie.

Na szczęście czasy się zmieniły i nie musimy korzystać z tak prymitywnych czy niebezpiecznych metod wybielania. Zabieg można wykonać u specjalisty, przy użyciu organicznego żelu, szybko i bezboleśnie.

 

Zapraszamy na laserowe wybielanie zębów w Olsztynie!

.