Jak niektóre leki wpływają na zęby? Jak niektóre leki wpływają na zęby?

Jak niektóre leki wpływają na zęby?

  • -

Jak niektóre leki wpływają na zęby?

Badania naukowe dowiodły, ze przyjmowanie niektórych leków sprzyja powstawaniu wielu chorób jamy ustnej. Leki antyalergiczne, antybiotyki czy antydepresanty stosowane przewlekłe oddziaływują negatwnie na zęby. Mogą powodować powstanie erozji, prochnicy, szybsze gromadzenie kamienia nazębnego oraz przebarwień. Najbardziej narażone na te niepożądane skutki są osoby zażywające środki na depresje, leki moczopędne, przeciwhistaminowe i uspokajające.Według specjalistów u osób chorujących na astmę częściej rozpoznaje się erozje szkliwa i próchnicę zębów. Ma to wiązek z przyjmowanymi przez te osoby lekami w formie inhalatora. Leki wziewne często posiadają w składzie lakotoze, czyli dwucukier. Ponadto są w formie proszku, który osądzając się w trakcie inhalacji na powierzchniach zębów tworzy osad, sprzyjający obniżaniu pH jamy ustnej, rozwojowi bakterii próchniczotwórczych, a w konsekwencji powstawaniu ubytków i erozji szkliwa. W bardzo wielu przypadkach astmatycy borykają się z problemem zaburzonego odczuwania smaków, przez co spożywają posiłki bardziej przyprawione, kwaśne, nadmiernie słodkie czy mocniej solone. Wszystkie te czynniki powodują ze osoby chore na astmę powinny z większa dbałością podchodzić do codziennej higieny jamy ustnej oraz częściej odwiedzać stomatologa. Środki farmakologiczne stosowane w alergiach, przy depresji, leki uspokajające i moczopędne stosowane długotrwałe powodują zmniejszenie wydzielania śliny, której rola w jamie ustnej jest nieoceniona. Oczyszcza zęby i przestrzenie między zębowe oraz błony śluzowe z resztek pokarmowych i bakterii oraz neutralizuje kwasy produkowane przez cukier. Jeśli jest jej zbyt mało szybciej dojdzie do gromadzenia się kamienia nazębnego i próchnicy.

Kolejna grupa leków które wykazują negatywne działanie na zęby są antybiotyki z grupy tetracyklin. Są to produkty o bardzo szerokim spektrum bakteriobójczym, przez co stosuje się je przy bardzo wielu jednostkach chorobowych, miedzy innymi w leczeniu trądziku. Tetracyklina podawana przez długi okres czasu, szczególnie w młodym wieku ma tendencje do kumulowania się w szkliwie zębów i powodowania trwałych przebarwień. Te i inne antybiotyki stosowane u osób dorosłych zaburzają naturalna florę bakteryjna jamy ustnej i mogą prowadzić do powstawania owrzodzeń, aft, nadżerek. Tego typu leki powinny być stosowane pod ścisła kontrola lekarza prowadzącego i najlepiej w porozumieniu z lekarzem stomatologiem. W czasie terapii należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, pic duże ilości wody mineralnej aby nawilżać jamę ustna i pozbywać się resztek pokarmowych.

Jeśli przebarwienia po tetracyklinie są Waszym problemem, mamy sposób by go rozwiązać. Pomimo tego, ze przebarwienia wewnątrzpochodne są bardzo trudne do zniwelowania, to jednak zabieg laserowego wybielania w znacznym stopniu poprawia wygląd zębów, niwelując różnice w kolorze pomiędzy zdrowa a zmieniana choroba częścią zęba!

Zapraszany na laserowe wybielanie zębów w Olsztynie!