Metody szczotkowania zębów Metody szczotkowania zębów

Metody szczotkowania zębów

  • -

Metody szczotkowania zębów

Szczotkowanie zębów w sposób prawidłowy i systematyczny pozwala na zachowanie zdrowia jamy ustnej poprzez mechaniczne pozbywanie się nalotu, bakterii i resztek pokarmowych. Ważny jest, aby wybrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów. Decydujące znaczenie ma również metoda szczotkowania. Dostosowuje się ja do:

  • Kondycji uzębienia i przyzębia
  • Zręczności manualnych osoby
  • Wieku

Najczęściej spotykane techniki szczotkowania zębów:

Metoda roll – polega na wykonywaniu ruchów obrotowo-wymiatającymi, szczególnie dedykowana osobom cierpiącym na choroby przyzębia. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni i wywijały ja na dziąsłach i koronach w sposób obrotowo-wymiatający. Ta technika nie jest zbyt skuteczna ale bardzo bezpieczna przy problemach z chorobami przyzębia.

Metoda Bassa – charakteryzują ja ruchy wibrujące. Umożliwia efektywne usuwanie płytki bakteryjnej z kieszonek dziąsłowych. Szczoteczkę (ważne! Tylko miękka!) ustawiamy pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów. Włókna szczoteczki powinny być skierowane w kierunku wierzchołków korzeni. Wykonujemy krótkie, delikatne, poziome ruchy drgająco-wibrujące. Zbyt agresywne stosowanie tej metody grozi obnażeniem korzeni.

Metoda Stillmanna – polecana u osób z odsłoniętymi korzeniami zębowymi. Ma działanie masujące-oczyszczające. Główkę szczoteczki umieszcza się włoskami ku korzeniom pod katem 45 stopni i przesuwa się ja w kierunku korony z jednoczesnym lekkim drganiem poprzecznie-wibrującym.

Metoda Chartersa – szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni w kierunku płaszczyzny zujacej (włosie musi częściowo zachodzić na dziąsło i koronę). Następnie wykonujemy ruchy obrotowe, przy równoczesnym ucisku na dziąsła. Trudna do opanowania. Polecana szczególnie osobom ze stwierdzona recesja dziąsła.

Metoda Fonesa – metoda okrężna,łatwa do opanowania dlatego polecana szczególnie dzieciom. Szczoteczke ustawia się pod kątem prostym do dziąsła i wykonuje okrężne ruchy obrotowe. Usuwa tylko płytkę bakteryjna z powierzchni gładkich, natomiast w powierzchniach stycznych zębów nadal zalegają resztki pokarmowe.

Niewłaściwie szczotkując zęby, można doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, odsłonięcia szyjek zębowych i korzeni oraz krwawienia dziąseł. Wystąpienie krwawienia może być pierwszym znakiem sygnalizującym nam konieczność zmiany metody szczotkowania.

Jeżeli marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu zapraszamy na laserowe wybielanie zębów w Olsztynie!.