Naturalne barwniki pożywienia odpowiedzialne za przebarwienia Naturalne barwniki pożywienia odpowiedzialne za przebarwienia

Naturalne barwniki pożywienia odpowiedzialne za przebarwienia

  • -

Naturalne barwniki pożywienia odpowiedzialne za przebarwienia

Napoje i pokarmy, które codziennie spożywamy oprócz często sztucznie dodawanych barwników, zawierają tez takie, które występują w nich naturalnie. One również powodują przebarwienia zębów. Świadomość tego jakie produkty spożywcze przyczyniają się do powstawania przebarwień na szkliwie, może pomoc w dbaniu o piękny uśmiech.

Do organicznych związków zawartych w pożywieniu, powodujących przebarwienia nalezą:

  • Garbniki występują w kawie i herbacie. Powodują lekko żółtawe przebarwienia szkliwa. Ich zawartość w kawie zależy od jej rodzaju i sposobu parzenia. Najniższy poziom garbników spośród rożnych gatunków kaw wykazuje kawa arabica. Stosunkowo niska zawartość gwarantuje tez szybkie parzenie w bardzo wysokiej temperaturze kawa espresso. Najwyższa zawartość garbników posiada herbata czarna. Mimo to warto ja pic, ze względu na inne zawarte w niej związki polifenole i flawonoidy, które hamując w jamie ustnej przemianę skrobi w glukozę, przeciwdziałają rozwojowi próchnicy
  • Antocyjany obecne w czerwonym winie, a także w ciemnych owocach wiśniach, jagodach, jeżynach. W dużej mierze powodują ciemne przebarwienia, najczęściej w przestrzeniach trudno dostępnych i niedokładnie czyszczonych.
  • Karoteny pomarańczowoczerwone barwniki zawarte w miedzy innymi marchwi czy pomidorach. Jeśli nie chcesz zrezygnować z ulubionych owoców czy napojów zastosuj kilka prostych rad, które pomogą zwalczyć powstawanie przebarwień:
  • Po spożyciu barwiących produktów postaraj się jak najszybciej wypłukać jamę ustna czysta woda,
  • Po każdym posiłku umyj zęby,
  • Soki owocowe i napoje barwiące pij przez słomkę. Te zasadę postaraj się tez stosować w przypadku kawy czy herbaty,
  • Używaj past wybielających, najlepiej bez substancji ściernych. Lepszym rozwiązaniem są pasty zawierające enzymy rozpuszczające osad nazębny.

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się przebarwień pochodzących z diety jest profesjonalne wybielanie zębów! Zapraszamy na wybielanie zębów w Olsztynie!