Przebarwienia po tetracyklinie, a wybielanie zębów Przebarwienia po tetracyklinie, a wybielanie zębów

Przebarwienia po tetracyklinie, a wybielanie zębów

  • -

Przebarwienia po tetracyklinie, a wybielanie zębów

Tetracykliny

Jest to szeroka grupa antybiotyków, których skuteczność polega na wstrzymywaniu metabolizmu białka oraz nieprawidłowości czynności energetycznych w bakteriach Głównie podawane są drogą doustną, czasami również dożylnie. Charakteryzują się dobrą penetracją do tkanek i narządów, jak również do ośrodkowego układu nerwowego. Stosowane szczególnie w przypadku zakażeń boreliozą.

Działanie tetracykliny na kości i zęby

Odkładający się w kościach kompleks Ca2+–tetracyklina powoduje powstawanie punktów  zmniejszonego oporu, które mogą przyczyniać się do patologiczneych  złamań, jak również upośledzać wzrost kości. Ten sam kompleks odkłada się także w zębach powodując brunatnoszare zabarwienie oraz przyspieszając postępowanie próchnicy. Niezwykle istotne przeciwwskazanie stanowi przyjmowanie tetracyklin w okresie ciąży oraz u dzieci poniżej 12 roku życia. Aktywny składnik zawarty w grupie antybiotyków tetracyklinowych powoduje brunatne przebarwienia zębów szczególnie u dzieci. Jest to skutek powstania kompleksu tetracyklino-wapniowo-fosforanowego.

Tetracykliny tworzą przebarwienia znajdujące się jedynie na części tkanki powstającej w czasie stosowania leku. Klinicznym objawem są pasma mające różną szerokość i pojawiające się na różnej wysokości korony zęba.

Poszczególne pochodne tetracyklin powodują odmienne przebarwienia:
-żółte (oksytetrycyklina, tetracyklina, demeklocyklina),
-szarobrązowe (chlorotetracyklina)

Przebarwienia po tetracyklinie, a wybielanie

Ten rodzaj przebarwień nie stanowi przeciwwskazania do zabiegu. Jest jednak najtrudniejszym rodzajem przebarwień do rozjaśnienia. Zmian nie można całkowicie usunąć, ale na pewno jest zauważalna różnica i dzięki wybielaniu stają się one mniej widoczne.

Zapraszamy na laserowe wybielanie do zębów w Olsztynie !

.