Rodzaje klamer do koferdamu
Ciekawostki

Rodzaje klamer do koferdamu

Koferdam to cienka guma naturalna, lateksowa lub bezlateksowa, która służy do izolacji zębów podczas wszelkiego rodzaju zabiegów dentystycznych. Dzięki koferdamowi tworzy się bariera aseptyczna, pole operacyjne pozostaje suche, jest zwiększony dostęp i widoczność miejsca, w którym będzie przeprowadzany zabieg. Dzięki koferdamowi oszczędza się czas potrzebny na wymianę wałeczków ligniny i na osuszanie pola operacyjnego.

Jakie klamry do koferdamu?

Stomatologia oferuje pacjentom różne rodzaje klamer do koferdamu. Przeznaczone są do stosowania różnych technik pracy. Podstawowe rodzaje klamer do koferdamu to klamry ze skrzydełkami i bez skrzydełek.
Klamry ze skrzydełkami to urządzenia, które przy szczękach mają wypustki, tzw. skrzydełka. Umieszcza się je w otworze w koferdamie, a potem, wraz z nakładaną klamrą, nakłada się ząb. Konstrukcja klamer ze skrzydełkami pozwala na zapewnienie dodatkowej retrakcji koferdamu. Stomatolog, który przeprowadza zabieg przy pomocy koferdamu, może także założyć na ząb równocześnie klamrę oraz ramkę z koferdamem.
Klamry bez skrzydełek są gładkie przy szczękach, dlatego są one najpierw umieszczane na zębie, a dopiero potem zostaje rozciągnięty wokół niego koferdam. Klamry takie umożliwiają lekarzowi maksymalną widoczność podczas umieszczania klamry na zębie.
Bez względu na to, jakie rodzaje klamer do koferdamu są nakładane, powinny być odpowiednio dobrane rozmiarowo.

Jak się zakłada koferdam?

Zakładając koferdam należy ściśle trzymać się procedur. Przede wszystkim należy dokładnie określić pole operacyjne, które będzie przeznaczone do izolacji. Będzie ono zależne od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, a także od tego, który ząb jest leczony. W przypadku leczenia ubytków pole to powinno jak najszersze, natomiast w przypadku leczenia kanałowego oddzielony powinien być tylko leczony ząb. Przed założeniem koferdamu trzeba również sprawdzić przestrzeń między zębami, najlepiej za pomocą nici dentystycznych.
Kolejnym etapem będzie przygotowanie samego koferdamu. Będzie to zaznaczenie otworów, ich dziurkowanie, założenie albo przymierzenie klamry. Następnie koferdam zakłada się na ramkę i układa się go w jamie ustnej pacjenta.

Co wchodzi w skład koferdamu?

W skład całego zestawu z koferdamem wchodzą: gumy, ramki, kleszcze do zakładania klamer, dziurkacz do robienia otworów w gumie, oraz klamry, które zakłada się na zęby.
Najlepszy koferdam to taki, który wykonany jest z jak najcieńszej gumy. Trzeba jednak uważać, ponieważ guma ta łatwo się rozdziera i nie uszczelnia tak dobrze jak wersja grubsza koferdamu. Najczęściej stosuje się średni koferdam, a te najcieńsze wykorzystywane są do zabiegów endodontycznych.
Do głównych zalet koferdamu należy łatwa ochrona przed śliną, a także aspiracją narzędzia kanałowego. Koferdam odciąga i chroni tkanki miękkie, zapewnia także ładny wygląd.
Leczenie przy użyciu koferdamu to w dzisiejszych czasach konieczność i podstawowe zabezpieczenie zębów, które są leczone kanałowo. a przede wszystkim ułatwienie pracy dentysty.