Piękne i zdrowe zęby są wizytówką każdego człowieka. Niestety ze względu na styl życia, uwarunkowania genetyczne lub nieprawidłową higienę jamy ustnej wiele osób boryka się z różnymi problemami związanymi z zębami. W dzisiejszych czasach próchnica zyskuje miano choroby cywilizacyjnej. Do tego dochodzi paradontoza i zapalenie dziąseł, które niekiedy mogą prowadzić do ekstrakcji zęba. Należy pamiętać, że braki uzębienia powinny być jak najszybciej uzupełnione. Dlaczego jest taka konieczność? Jak ukryć braki w uzębieniu? Ile kosztuje uzupełnienie braku zęba lub zębów?
Jak zamaskować brak zęba?
Braki w uzębieniu w tylnej części nie są najczęściej widoczne. Jednak nie oznacza to, że można pozostawić taki stan jamy ustnej. Brak nawet jednego zęba może prowadzić do poważnych zmian zgryzu, które mogą zaburzyć funkcję żucia. Braki w zębach mogą być przyczyną także problemów zdrowotnych. W takim miejscu często namnażają się znacznie szybciej bakterie, które powodują próchnicę lub stany zapalne. Jak ukryć braki w uzębieniu? Jest kilka metod i każda z nich ma swoje zalety. Wybór metody zależny jest od paru czynników, w tym także od kosztów. Można także zamaskować brak zębów na chwilę za niewielkie pieniądze.
Jak ukryć braki w uzębieniu, aby wyjść na spotkanie? Dostępne są specjalne nakładki, które są gotowe do założenia na zęby. Jest to oczywiście jedynie sposób tymczasowy, ale może w niektórych okolicznościach bardzo się przydać. Na rynku do wyboru są także specjalne granulki, z których można samodzielnie wykonać uzupełnienie. Kosztują one zaledwie kilkadziesiąt złotych, a efekt może zaskoczyć każdego. Należy jednak pamiętać, że z takimi uzupełnieniami nie da się na co dzień funkcjonować. Jest to ciekawa, tania i szybka metoda na uzyskanie pięknego uśmiechu w wyjątkowych sytuacjach.
Implanty
Jeśli chodzi o metody uzupełnienia braków w uzębieniu, to prym w ostatnim czasie wiodą implanty. Dziedzina implantologii w ostatnich latach bardzo się rozwinęła, dzięki czemu można szybko ukryć braki w uzębieniu i cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Jedynym minusem implantów jest ich cena. Za jednego zęba trzeba zapłacić od około 2000 do 4000 tysięcy złotych. Jak ukryć braki w uzębieniu przy pomocy implantów? Najczęściej wykorzystywane są tytanowe wkręty, które niejako zastępują kość. Są one wkręcane w szczękę i przez kolejnych kilka tygodni muszą się zagoić. Do tego czasu pacjent najczęściej ma do dyspozycji protezę tymczasową. Jeśli implant dobrze zostanie przyjęty przez organizm i rana jest zagojona, to następnie lekarz mocuje na implancie koronę. Choć cena jest dość wysoka całego leczenia, to jednak efekty są spektakularne. Przede wszystkim implanty mają bardzo dużą trwałość i mogą wytrzymać nawet do 30 lat. Można je z łatwością dopasować do pozostałych zębów i nie przeszkadzają kompletnie podczas żucia czy normalnego funkcjonowania.
Most porcelanowy
Kolejną metodą na uzupełnienie braku w uzębieniu jest wykonanie mostu porcelanowego. Jest to tańsza metoda niż wszczepienie implantu, która może wytrzymać nawet kilka luk kilkanaście lat. Most porcelanowy może zamaskować brak jednego lub kilku zębów. Luki muszą być jednak z każdej strony otoczone zębami, gdyż to na nich będzie zamontowany most. Jest to oczywiście rodzaj uzupełnienia na stałe. Most cementowany jest do zębów i nie ma możliwości, aby zdjąć go samodzielnie w domu. Do wyboru są różne rodzaje i wśród nich można wyróżnić most metalowy, który wykonuje się ze stali, stopów złota, srebra i tytanu.
Najczęściej wykonywany jest w tylnej części jamy ustnej ze względu na nieestetyczny wygląd. Most porcelanowy na cyrkonie to nowoczesne rozwiązanie, które wygląda bardzo naturalnie. Główna część mostu zbudowana jest z tlenku cyrkonu, a ten ma barwę prawie identyczną, jak naturalne zęby. Jest też możliwość wykonania mostu porcelanowego na implantach. Taka metoda zalecana jest w przypadku pacjentów, którym brakuje większej ilości zębów.
Proteza ruchoma
Ostatnią metodą uzupełnienia braków w uzębieniu jest proteza ruchoma. Jest to najtańsza opcja, z której korzystają często pacjenci z brakami w tylnej części jamy ustnej. Protezę ruchomą można w każdej chwili wyciągnąć. Jednak nie jest ona tak trwała, jak stała proteza czy most. Dużo osób korzysta z takiej opcji ze względu na niskie koszty. Proteza ruchoma kosztuje kilkaset złotych, a więc jest dużo tańsza niż most i implanty. Jednym z rodzajów protezy ruchomej jest proteza szkieletowa, którą stosuje się w przypadku osób z wieloma ubytkami. Mocowana jest ona na zdrowych zębach, które wcześniej należy okoronować. Nie używa się do montażu metalowych elementów, co sprawia, że efekt jest naturalny. Należy jednak liczyć się z nieco wyższym kosztem takiej protezy, gdyż cena może wynieść około 1500 złotych do 2500 złotych. Wiadomo już, jak ukryć braki w uzębieniu. Jest sporo ciekawych alternatyw i każdy może zdecydować się na najlepszą opcję dla siebie. Oczywiście o metodach należy porozmawiać z lekarzem, który najpierw przeprowadzi szczegółowe badania, a potem podpowie, jakie opcje są możliwe w tym konkretnym przypadku.