Mosty adhezyjne - kompozytowe
Implantologia

Mosty adhezyjne – kompozytowe

Pacjenci, u których pojawił się pojedynczy brak zęba, mogą skorzystać z kilku rozwiązań stomatologicznych, aby go uzupełnić. Dużą popularnością cieszą się mosty stomatologiczne. Mosty protetyczne montowane są na stałe i mogą zastąpić jeden lub kilka zębów obok siebie w jednym łuku. Mosty adhezyjne kompozytowe wstawia się bez uszczerbku na sąsiednich zębach, przy pojedynczym braku zęba, najczęściej z przodu.

Czym są mosty adhezyjne kompozytowe?

Mosty adhezyjne kompozytowe wykonuje się bez konieczności szlifowania zębów bocznych (filarowych). Osadza się je na kleju, dzięki któremu są przytwierdzone do ich tylnej części. Można je wykonać od razu po usunięciu zęba stałego. Warunkiem koniecznym jest posiadanie sąsiednich zębów w nienaruszonym stanie. Jeśli są ukruszone lub ruszają się, nie ma możliwości założenia mostu.

Sztuczny ząb, który stanowi centralny punkt mostu, wykonany jest z trwałego kompozytu. Ponadto jest on dodatkowo wzmocniony włóknem szklanym, co eliminuje ryzyko złamania lub ukruszenia.

Zalety i wady mostów klejonych – sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla ciebie!

Mosty adhezyjne często wybierane są przez ludzi młodych, którzy chcą odłożyć w czasie montaż dość drogich implantów. Stosuje się je również u młodzieży – można je bez przeszkód zdjąć, gdy zmieni się kształt szczęki.

To rozwiązanie dość tanie w porównaniu do koron, czy protez i całkowicie bezbolesne. Sąsiednie zęby pozostają przy nim nienaruszone. Po zdemontowaniu mostu i zastąpienia go implantem nie trzeba z nimi nic robić. Przy moście protetycznym zęby filarowe są spiłowane i na nich klejony jest most, więc jeśli pacjent zdecyduje się go usunąć, musi dodatkowo założyć na nie korony.

Most klejony ma jednak wady – jeśli powierzchnia klejenia jest niewielka, może być nietrwały i wymagać ponownego przyklejania w gabinecie stomatologicznym. Ponadto wymaga ogromnej dyscypliny w zakresie higieny. Okolice mostu, szczególnie tam, gdzie przytwierdzony jest klej, są narażone na rozwój próchnicy.

Pacjenci, którzy mają most adhezyjny, muszą stosować specjalne nici dentystyczne, a najlepiej także irygator. To pozwoli zachować higienę w przestrzeni międzyzębowej.

Zakładanie mostu adhezyjnego

Pacjenci, którzy zdecydują na się kompozytowy most adhezyjny muszą liczyć się z koniecznością kilku wizyt stomatologicznych. Na pierwszej dentysta ocenia stan zębów, do których ma być przyklejony most. Muszą być wyleczone z próchnicy i oczyszczone z osadów oraz złogów kamiennych. Dodatkowo konieczne jest wykonanie zdjęcia rtg

Jeśli most wykonywany jest u osób niepełnoletnich w fazie wzrostu, często konieczna jest także konsultacja z ortodontą. Pomoże on ocenić, czy założenie mostu nie wpłynie na prawidłowy wzrost tkanek pacjenta.

Następnie lekarz wykonuje odcisk szczęki i przygotowuje most. Przyklejenie mostu trwa kilka minut. Po kilkunastu dniach konieczna jest kontrola, podczas której stomatolog oceni, czy most nie odkleja się.

Co do zasady, pacjenci, u których zastosowane są mosty adhezyjne lub protetyczne powinni kontrolować ich stan w gabinecie co pół roku.