Dłutowanie górnej ósemki
Chirurgia Stomatologiczna

Dłutowanie górnej ósemki

Dłutowanie górnej ósemki to zabieg, który polega na chirurgicznym usunięciu zęba. Wykonuje się go, gdy niemożliwa jest standardowe wyrwanie zęba. Dowiedz się, jak wygląda taka ekstrakcja i na co uważać, po zabiegu.

Dłutowanie ósemki – co to?

Dłutowanie zęba to zabieg, który jest konieczny w przypadku zatrzymania zęba. W ten sposób usuwa się także korzenie zębów oraz ósemki, które wyrosły krzywo lub w bok. Dłutowanie wykonuje się również w przypadku zębów, których korzenie są mocno zakrzywione oraz zębów z rozległą próchnicą. W obu tych wypadkach jest duże ryzyko, że ząb złamie się podczas tradycyjnego wyrywania, więc lepiej od razu przeprowadzić zabieg z nacięciem chirurgicznym.

Dłutowanie górnej ósemki przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest bezbolesny dla pacjenta. Jednak z uwagi na położenie zęba głęboko w jamie ustnej, może być niekomfortowy. Dłutowanie można wykonywać pod całkowitą narkozą, co jest wskazane u pacjentów z dentofobią lub niepełnosprawnością intelektualną.

Sprawdź, na czym polega zabieg dłutowania ósemki

Zabieg dłutowania poprzedza rentgenodiagnostyka. Stomatolog dokładnie sprawdza położenie zęba i budowę korzeni. Dzięki temu wie, jak zaplanować zabieg.

Pierwszym etapem dłutowania jest nacięcie dziąsła. Następnie przy pomocy wierteł stomatologicznych usuwa kość zęba. Zazwyczaj musi to robić po kawałku i to najdłuższy etap zabiegu. Kolejno podważa korzenie zęba przy pomocy dźwigni i kleszczami chirurgicznymi wyjmuje ząb.

Po oczyszczeniu rany zakłada szwy. Po około 7 – 10 dniach trzeba będzie je usunąć i skontrolować stan dziąsła po dłutowaniu.

Dłutowanie górnej ósemki to zabieg, który wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych dość często. Ostatnie zęby, zwane popularnie zębami mądrości, sprawiają problemy wielu pacjentom – nawet tym, którzy należycie dbają o higienę jamy ustnej.

Po zabiegu należy liczyć się z tym, że w okolicy zęba pojawi się opuchlizna. Warto zatem uwzględnić w swoim kalendarzu kilkudniową nieobecność w pracy z powodu zwolnienia lekarskiego.

Zalecenia po zabiegu dłutowania ósemki – o tym musisz pamiętać

Po zabiegu dłutowania stomatolog może przepisać antybiotyk lub silne środki przeciwbólowe. Kilka dni po chirurgicznej ekstrakcji w okolicy wyrwanego zęba może utrzymywać się uporczywy ból. Najlepiej przykładać do szczęki zimny okład przez kilka godzin po wizycie w gabinecie.

Bezpośrednio po zabiegu przez dwie godziny nie wolno jeść ani pić. Ciepłe pokarmy i napoje najlepiej wykluczyć do końca dnia. Bezwzględnie należy także zrezygnować z alkoholu na czas leczenia. Palenie papierosów także jest zabronione przez minimum dwie doby.

Kilka dni po zabiegu należy starać się nie gryźć i nie przeżuwać pokarmów po tej stronie, gdzie wykonywany był zabieg.

Po 7 – 10 dniach należy przyjść do stomatologa zdjąć szwy. W niektórych przychodniach robi to higienistka stomatologiczna. Jeśli przez kilka dni po dłutowaniu nadal utrzymuje się opuchlizna i uporczywy ból, należy skonsultować się ze stomatologiem. Dolegliwości powinny z czasem maleć. Jeśli tak się nie dzieje, lekarz sprawdza, czy nie powstał stan zapalny zębodołu.