Jak wygląda podcięcie wędzidełka języka?
Chirurgia Stomatologiczna

Jak wygląda podcięcie wędzidełka języka?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda podcięcie wędzidełka języka. Okazuje się, że taki zabieg nierzadko jest koniecznością. Warto wiedzieć, że za krótkie wędzidełko języka często utrudnia dziecku ssanie piersi. Efektem tego jest to, że maluch musi szybciej przejść na mleko modyfikowane. Dość często konsekwencją zbyt krótkiego wędzidełka jest diastema. Mowa tutaj o przerwie pomiędzy siekaczami. W takim przypadku podcięcie wędzidełka jest koniecznością. Tego typu zabieg oferowany jest w wielu renomowanych gabinetach medycznych. Warto dowiedzieć się, jak wygląda podcięcie wędzidełka języka. Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że mowa tutaj o zabiegu bezbolesnym. Jak się okazuje, zbyt krótkie wędzidełko języka uniemożliwia swobodne ruchy języka oraz poprawną wymowę niektórych głosek wymagających podniesienie języka. Specjaliści wyjaśniają, jak wygląda podcięcie wędzidełka języka.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg?

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka języka. Przede wszystkim jest zalecane ludziom, którzy mają je zbyt krótkie. Innym wskazaniem jest na przykład ograniczony ruch języka w jamie ustnej, ograniczone możliwości wysuwania języka do przodu, a także uczucie napięcia po uniesieniu języka. Do tego trzeba doliczyć wrażenie przyrośnięcia języka do dna jamy ustnej. W takim przypadku zalecany jest zabieg podcięcia wędzidełka języka. Warto także wspomnieć o tym, że innym wskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu jest niewyraźne wymawianie głosek, które wymagają uniesienie języka. Mowa tutaj na przykład o głosce sz, ż oraz r. W przypadku wątpliwości co do długości wędzidełka oraz przeprowadzenia takiego zabiegu warto skonsultować się z lekarzem bądź logopedą. Warto dowiedzieć się, jak wygląda podcięcie wędzidełka języka. Nie jest to skomplikowany zabieg. Przeprowadzany jest w wielu gabinetach.

Przebieg zabiegu

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak wygląda podcięcie wędzidełka języka. Okazuje się, że wykonywane jest przeważnie przez laryngologa. Jeśli mowa o samym zabiegu, polega on na przecięciu błony, która znajduje się pod spodem języku. Co istotne, po podcięciu wędzidełka rana goi się bardzo szybko, a ponadto nie wywołuje żadnych powikłań. Warto dodać, że przygotowanie do podcięcia wędzidełka wymaga właściwego przygotowania. Wszystko w tej kwestii zostanie przedstawione przez lekarza. Trzeba jednak wiedzieć, że przed zabiegiem podcięcia wędzidełka języka należy wykonywać właściwe ćwiczenia, które zapobiegają zrostom, a ponadto uczą odpowiednich ruchów języka. Warto dodać, że ćwiczenia te trzeba kontynuować również po podcięciu wędzidełka, żeby zabieg był w pełni skuteczny. Okazuje się, że laryngolog nie powinien mieć problemu z przeprowadzeniem takiej operacji. Podcięcie wędzidełka jest praktycznie bezbolesne. Jedynie wywoła małe krwawienie, które zostanie szybko opatrzone. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że podcięcie wędzidełka przy zastosowaniu lasera to alternatywa metoda przeprowadzenia takiego zabiegu. Wymaga też użycia znieczulenia miejscowego. Istotne jest to, że w czasie laserowego podcięcia wędzidełka stosuje się nowoczesny laser półprzewodnikowy-diodowy, stały, a ponadto gazowy. Jak się okazuje, zaletą zabiegu jest brak krwawienia oraz spora precyzja cięcia. Obecnie ten zabieg jest bardzo popularny. Warto dodać, że laserowe podcięcie wędzidełka nie wymaga założenia szwów, co jest bardzo istotne. Natomiast pozostawiona blizna jest praktycznie niewidoczna.

Zalecenia po zabiegu

Warto dowiedzieć się, jakie są zalecenia po podcięciu wędzidełka języka. Okazuje się, że można pić wodę od momentu opuszczenia gabinetu. Jednakże do godziny od zabiegu nie można jeść. Trzeba czekać na ustąpienie objawów znieczulenia. Ponadto po godzinie trzeba przyjąć środek przeciwbólowy w postaci syropu bądź tabletki. Należy sugerować się według ulotki producenta. Warto trochę powiedzieć o zaleceniach długoterminowych. Okazuje się, że po zabiegu podcięcia wędzidełka języka trzeba unikać spożywania gorących oraz kwaśnych pokarmów. Do tego trzeba doliczyć ostre pożywienie. Takich zaleceń trzeba trzymać się przez kilka dni. Wiele tutaj zależy od laryngologa, który określi plan działania. Wiadome jest jednak to, że po dwóch dniach można spożywać normalne pokarmy, czyli twarde i stałe posiłki. W ten sposób język zostanie zmobilizowany do ruchu, co jest bardzo istotne w kwestii takiego zabiegu. Istnieją również zalecenia logopedyczne. Bardzo istotne są ćwiczenia. Należy rozpocząć je po sześciu godzinach od podcięcia wędzidełka. Najlepiej wykonywać je 5-6 razy w ciągu dnia po około 10 minut. Mowa tutaj o wysuwaniu oraz cofaniu języka. Są to bardzo skuteczne ćwiczenia w kwestii rehabilitacji podciętego wędzidełka języka. Bardzo ważne jest również czyszczenie powierzchni zębów językiem przy szeroko otwartych ustach. Jest to kwestia priorytetowa, która jest zalecana przez praktycznie każdego laryngologa. Warto wiedzieć o tym, że podcięcie wędzidełka języka to coraz powszechniej przeprowadzany zabieg.