czy-wyrywanie-osemek-boli
Chirurgia Stomatologiczna

Czy wyrywanie ósemek boli? O zabiegu ekstrakcji.

Człowiek ma 32 zęby, jednak nie każdy z nas ma pełne i zdrowe uzębienie. Zęby mądrości, czyli ósemki to zęby, które mogą przebić się przez dziąsła nawet w wieku 20-25 lat.

Wyrywanie ósemek – po co się robi?

W przypadku gdy zęby mądrości są zdrowe, kompletnie nieuzasadnione jest ich wyrywanie to samo tyczy się sytuacji, w której nie przeszkadzają innym zębom lub można je bez problemu wyleczyć. Przecież zdrowe zęby mogą dalej spełniać swoje zadania. Jeśli jednak uznamy że zęby przeszkadzają, możemy sami się zdecydować na ich usunięcie np. w przypadku gdy utrudnione jest czyszczenie zębów.

Jeśli lekarz stomatolog po kontroli zdecyduje o zasadności takiego zabiegu, zęby zostaną usunięte. Często dochodzi do sytuacji, w której to lekarz zaleca zabieg usunięcia chorego zęba zaatakowanego próchnicą, którego leczenia jest bardzo trudne ze względu na to, że ząb jest bardzo głęboko schowany i trudno do niego dojść.

Następną przyczyną wyrywania ósemek jest to że mogą się tam znajdować ogniska bakterii, czyli mogą wystąpić stany zapalne. Stan zapalny dziąseł i przyzębia może być nawet przyczyną powstania torbieli lub doprowadzić do zmian w kościach.

Ekstrakcja ósemek – opis zabiegu

Aby ząb został usunięty przez lekarza stomatologa najpierw pacjentowi należy podać środek znieczulający. Najczęściej jest w formie zastrzyku w dziąsło w okolicach zęba przeznaczonego do zabiegu ekstrakcji, powoduje on znieczulenie miejscowe. Więc jeśli myślisz, czy wyrywanie ósemek boli, możesz być spokojny ponieważ cały zabieg odbywa się pod znieczuleniem.

Następnie chwiejąc ząb za pomocą tak zwanych ruchów ekstrakcyjnych lekarz może wyjąć ząb z zębodołu. Potem lekarz stomatolog musi wyczyścić pusty zębodół, a potem, należy usunąć wszelkie pozostałości zębów i fragmentów kości. Pacjent jest zmuszony do regularnego zagryzania gazika w celu zatamowania krwotoku. W dole ekstrakcyjnym stworzy się skrzep więc należy doprowadzić do jego wypadnięcia.

Niestety kilka dni po ekstrakcji należy jeść półpłynne posiłki, najlepiej niegorące. Czasami potrzebne jest wykonanie zabiegu dłutowania, wykonuje się go ze znieczuleniem miejscowym. Polega on na usuwaniu kości wokół zęba. Rana po takim zabiegu musi być zaszyta i opatrzona.

Zalecenie po zabiegu wyrywania ósemek

Zaleca się trzymanie opatrunku i zagryzanie co pół godziny, po czym można go spokojnie wypluć, niewielkie krwawienie może dalej mieć miejsce, lecz nie jest to powód do niepokoju. Warto pamiętać o tym, aby nie pić i nie jeść przed dwie godziny po zabiegu. Parę dni po ekstrakcji należy spożywać miękkie posiłki, które nie wymagają intensywnego żucia pokarmów.

Aby zminimalizować obrzęk należy stosować zimne okładu. W razie odczuwania większego bólu zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych, można stosować zarówno ogólnodostępne preparaty, jak i ten, przepisany przez stomatologa. Nie można również przez około pół dnia po ekstrakcji szczotkować zębów a dwa tygodnie po zabiegu można to robić lecz bardzo delikatnie Również nie można płukać jamy ustnej przez jeden dzień i tak samo jak w przypadku szczotkowania, robiąc to też należy zachować szczególną ostrożność.