jak-dlugo-rosna-zeby-madrosci
Chirurgia Stomatologiczna

Jak długo rosną zęby mądrości?

Zęby mądrości niestety mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o ostatnich zębach, które nawet pomimo kompleksowej i systematycznej higieny jamy ustnej atakowane są przez próchnicę. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak długo rosną zęby mądrości i kiedy należy je usunąć.

Czym są zęby mądrości?

Zęby mądrości to nic innego jak ósemki, czyli zęby trzonowe, które przeważnie wyrzynają się między 17. a 25. rokiem życia. Ósemki są oczywiście ostatnimi zębami w łukach zębowych żuchwy i szczęki. Warto wspomnieć również o tym, że zęby mądrości nie mają swoich odpowiedników w postaci uzębienia mlecznego.

Między innymi dlatego też w wielu sytuacjach u dorosłego człowieka nie pozostaje zbyt dużo miejsca na ich prawidłowe wyrznięcie. Z racji tego, że ostatnie zęby trzonowe często wyrastają w niekorzystnym położeniu, to niezbędne jest ich wyrwanie.

Na to, jak długo rosną zęby mądrości ma wpływ wiele czynników. Ósemki wyrzynają się do końca zazwyczaj wtedy, gdy człowiek osiągnie dojrzałość. Pamiętać należy jednak, że nie zawsze jest to normą. U niektórych osób wyrzynanie ósemek może trwać nawet do 40. roku życia. U niektórych osób zęby mądrości mogą z kolei nie pojawić się wcale. Stomatolog w celu oceny rozwoju zębów mądrości bardzo często wykonuje zdjęcie RTG.

Objawy wyrzynania zębów mądrości

Dokuczliwych problemów spowodowanych wyrzynaniem się zębów mądrości jest naprawdę bardzo wiele. Najczęściej pojawiają się dolegliwości bólowe, szczękościsk i obrzęk. Przy nieprawidłowym wyrzynaniu się ósemek mogą pojawić się również ostre i przewlekłe stany zapalne.

Wyrastające zęby mądrości mogą znacząco utrudnić odżywianie i higienę jamy ustnej. Dzięki ekstrakcji można uniknąć próchnicy i ocalić pozostałe zęby, które są w dobrym stanie i prawidłowym ułożeniu.

Opisane objawy bardzo często zależą od tego jak długo rosną zęby mądrości. Pamiętać należy o tym, że proces wyrastania zębów mądrości jest indywidualny. Zazwyczaj okres wzrostowy wynosi od 2 do 3 lat. Zęby mądrości wyrastają etapami, dlatego też ich wzrost nie jest jednolity. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niezbędna jest systematyczna kontrola doświadczonego stomatologa.

Ekstrakcja ósemek – kiedy się zdecydować

Jeżeli zęby mądrości wyrosną w pełni, ale niestety są mocno zniszczone, to warto rozważyć ich ekstrakcję. Usunięcie ósemek jest wskazane również przy problemach z próchnicą. Z racji utrudnionego dostępu niestety nie zawsze jest możliwa odbudowa, dlatego też jedynym ratunkiem jest ekstrakcja.

Osoby, które rozważają wyrwanie ósemek powinny dowiedzieć się najpierw jak długo rosną zęby mądrości. Pamiętać należy o tym, że nie zawsze wyrastają one do końca. Całkowite zatrzymanie zęba pojawia się wtedy, gdy ząb mądrości całkowicie otoczony jest kością.

W takim przypadku zęby są przeważnie źle ułożone, dlatego też warto rozważyć ich usunięcie. Dentysta wykonuje zdjęcie za pomocą pantomogramu, dzięki któremu może dowiedzieć się zdecydowanie więcej o wzroście i rozwoju zębów mądrości.