ile-najdluzej-nosi-sie-aparat-ortodontyczny
Ortodoncja

Ile najdłużej nosi się aparat ortodontyczny?

Niemal każda osoba, która decyduje się na leczenie ortodontyczne, zastanawia się, ile najdłużej nosi się aparat ortodontyczny. Nie może to dziwić. Okres, przez który nosi się aparat, nie jest łatwym czasem. Wymaga zmiany diety i codziennych nawyków. Poza tym konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jak długo zatem trwa leczenie ortodontyczne?

Co to jest aparat ortodontyczny?

Na wstępie powiedzieć trzeba, że proces korygowania nieprawidłowości zębowych jest dość długotrwały. Trwać może nawet dwa lata. Czas leczenia uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wady uzębienia. W leczeniu ortodontycznym stosuje się dwa typy aparatów. Mowa tu o aparacie ruchomym oraz aparacie stałym.

Ruchomy aparat ortodontyczny znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku leczenia dzieci, u których nie zakończył się jeszcze proces wymiany mleczaków na zęby stałe. Skutecznie niweluje problemy związane z ułożeniem zębów. Co jednak ważne, aparaty ruchome nie mogą być stosowane w przypadku znaczących zaburzeń w uzębieniu.

Jeśli nieprawidłowości zębowe są bardziej skomplikowane, wówczas stosuje się stały aparat ortodontyczny. Umożliwia on zniwelowanie różnych wad zgryzu, a także zmianę ułożenia zębów względem siebie. Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta dużej cierpliwości. Na efekty trzeba bowiem trochę poczekać.

Działanie stałego aparatu polega na wywieraniu nacisku na poszczególne partie zębów. To skutecznie przyczynia się do ich przemieszczenia, a tym samym do ich wyprostowania.

Leczenie ortodontyczne – na czym polega?

Zanim odpowiednie się na pytanie, ile najdłużej nosi się aparat ortodontyczny, warto omówić jeszcze, na czym dokładnie polega leczenie ortodontyczne. Jest ono stosowane w przypadkach nieprawidłowości w ułożeniu zębów w jamie ustnej. Co ważne, leczenie to stosowane jest w przypadku nawet kilkunastu różnych rodzajów wad zgryzu.

Leczeniu ortodontycznemu poddane mogą być zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Warto tu podkreślić, że w przypadku osób dorosłych proces prostowania zębów trwa o wiele dłużej niż u dzieci i jest bardziej skomplikowany. Aby móc poddać się leczeniu ortodontycznemu, wszystkie zęby w jamie ustnej muszą być wyleczone.

Nie można również zmagać się z zapaleniem dziąseł lub przyzębia. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest założenie aparatu ortodontycznego. Ile najdłużej nosi się aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny, a czas trwania leczenia

Czas trwania leczenia za pomocą aparatu ortodontycznego uzależniony jest od wieku pacjenta oraz od rodzaju wady zgryzu. Zatem ile najdłużej nosi się aparat ortodontyczny? Średnio czas leczenia trawa od półtora roku do dwóch lat. W przypadku osób dorosłych czas leczenia aparatem ortodontycznym może się przedłużyć do trzech lat. Po tym czasie, kiedy zęby wyrównały się, aparat zostaje zdjęty.

Odbywa się to szybko i jest to całkowicie bezbolesne. Pamiętać jednak trzeba, że na zdjęciu aparatu proces leczenia jeszcze się nie kończy. Po zdjęciu aparatu pacjent otrzymuje od ortodonty płytkę retencyjną, która noszona powinna być całodobowo przez okres 4-5 tygodni. W tym czasie zdejmowana powinna być wyłącznie na czas posiłków. Zadaniem płytki jest utrwalenie korekcji uzębienia.