Płytka przedsionkowa na zęby
Ortodoncja

Płytka przedsionkowa na zęby

Płytka przedsionkowa na zęby to rodzaj aparatu ortodontycznego, który polecany jest przede wszystkim dla najmłodszych pacjentów. Tego rodzaju aparaty są stosowane w przypadku zębów mlecznych oraz wpływają na prawidłowy rozwój zgryzu maluchów.

Płytka przedsionkowa – czym jest i po co stosować?

Jak wspomniano powyżej, płytka przedsionkowa na zęby to aparat, który polecany jest dla dzieci. Płytka wykonana z plastiku nie tylko stwarza warunki sprzyjające prawidłowemu rozwojowi zgryzu, ale również ogranicza niekorzystne nawyki, w tym choćby ssanie palców, smoczka czy warg. Tego rodzaju przyzwyczajenia dziecka mogą prowadzić do powstawania wad zgryzu, których korekcja wymagać będzie stosowania długotrwałego leczenia z wykorzystaniem drogiego aparatu ortodontycznego.

Charakterystyka płytki przedsionkowej

Płytka przedsionkowa na zęby to produkt, który jest bardzo prosty w użyciu. Regularne stosowanie płytki zapobiega ssaniu palców, koryguje tyłozgryz oraz wpływa na prawidłowe ułożenie języka. Warto podkreślić, że stosowanie płytki stymuluje również pracę mięśni ust i twarzy, co wpływa na skuteczne przeżuwanie pokarmów oraz bardziej efektywną naukę mowy. Co ważne, płytka przedsionkowa zapobiega oddychaniu dziecka przez usta, które może wpływać na niekorzystne zmiany zachodzące w obrębie górnych dróg oddechowych.

Rodzaje płytek przedsionkowych

Płytki przedsionkowe na zęby dostępne są w szerokiej ofercie dentystycznej. Można zatem kupić płytki, które wyposażone są w tak zwaną kuleczkę podniebienną. Tego rodzaju produkty posiadają niewielką kulkę umieszczoną na uchwycie, która kieruje język w stronę podniebienia. Takie ułożenie jest prawidłowe i może być upośledzone u dzieci z zespołem Downa czy porażeniem mózgowym. W punktach sprzedaży dostępne są również płytki przedsionkowe z zaporą językową. Produkty te uniemożliwiają dopuszczanie języka między zęby i są zalecane w celu zwalczania problemu zgryzu otwartego oraz wychylenia zębów przednich. Poza tym, płytki przedsionkowe tego rodzaju powinny stosować dzieci, które mają trudności dotyczące prawidłowej artykulacji słów.

Rodzice mogą się również decydować na zakup płytek przedsionkowych z tak zwanym sztywnym profilem nadgryzowym. Tego rodzaju płytki umożliwiają prawidłowe ułożenie szczęk oraz zapobiegają oddychaniu dzieci przez usta. Co ważne, wpływają one nie tylko na rozwój prawidłowych nawyków związanych z oddychaniem, ale również przyczyniają się do poprawy wymowy. Ich stosowanie zapobiega także stępianiu brzmienia głosek. Nie można również zapominać o tym, że płytki przedsionkowe ze sztywnym profilem nadgryzowym powinny być stosowane przez dzieci, które borykają się z tyłozgryzem. Aparaty ortodontyczne w formie płytek polecane są dla dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat. Warto również pamiętać o tym, że rodzaj stosowanej przez dziecko płytki przedsionkowej powinien być zawsze konsultowany ze stomatologiem. Ważne jest również zadbanie o czystość produktu, ponieważ starannie pielęgnowana płytka może być z powodzeniem użytkowana przez stosunkowo długi czas.