Czym leczyć grzybicę jamy ustnej
Ciekawostki

Czym leczyć grzybicę jamy ustnej?

Grzybica jamy ustnej jest przypadłością, która przydarza się większej liczbie osób, niż mogłoby się wydawać. Tak naprawdę, stomatolodzy znają ponad 90 rodzajów patogenów, które mogą być odpowiedzialne za jej rozwój. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z grzybicą jamy ustnej i w jaki sposób ją leczyć.

Co wywołuje grzybicę jamy ustnej?

Grzybica jamy ustnej najczęściej spowodowana jest zapaleniem błon śluzowych, które jest wynikiem działalności drożdżaków z rodzaju candida. Bytują one w jamie ustnej, a spotkać je można nawet u 70% pacjentów. To jednak nie wystarczy do zakażenia. Zazwyczaj dochodzi do niego w okresie obniżonej odporności. Aby uzyskać odpowiedz na pytanie, czym leczyć grzybicę jamy ustnej, trzeba wiedzieć, jakie są jej podstawowe objawy.

Jak rozpoznać grzybicę jamy ustnej?

Bywa tak, że grzybica jamy ustnej jest bardzo trudna do rozpoznania. Wszystko dlatego, że u różnych pacjentów mogą występować różne objawy. Dodatkowo, niektóre z nich bywają na początku bagatelizowane, co prowadzi do rozwoju choroby. Do objawów ogólnych, które można zaobserwować u większości pacjentów zaliczyć można suchość w ustach oraz uczucie pieczenia. Dodatkowo, bardzo często pojawia się biały nalot na języku, a w jamie ustnej można wyczuć owrzodzenia. Pacjentowi może dokuczać także nieprzyjemny zapach z ust, a także bolesność obszaru języka i dziąseł.

Warto wiedzieć, czym leczyć grzybicę jamy ustnej, aby poradzić sobie z tą przykrą dolegliwością. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju infekcji, mogą występować także dodatkowe objawy. U dzieci można zaobserwować pojawiające się w ustach pleśniawki, białe grudki, bądź też zapalenie kącików ust.

Jak leczyć grzybicę jamy ustnej?

Aby skutecznie leczyć grzybicę jamy ustnej, u każdego pacjenta należy przeprowadzić antymykogram, który pozwoli na dobranie rodzaju leku, w zależności od tego, jaki szczep drożdżaków wywołał chorobę. Grzybica jamy ustnej w żaden sposób nie może być bagatelizowana, ponieważ bardzo szybko może rozprzestrzenić się na cały organizm, stając się przyczyną bardzo poważnych dolegliwości.

Leczeniem grzybicy jamy ustnej zająć się może stomatolog, który specjalizuje się w chorobach przyzębia. Wizyta w jego gabinecie jest konieczna, bardzo często bowiem okazuje się, grzybica została wywołana przez inne choroby zębów.

Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że do wyleczenia grzybicy nie wystarczy jedynie zastosowanie leków. Ważna jest również odpowiednia dieta. Warto zrezygnować przez jakiś czas z alkoholu, produktów wysoko przetworzonych, cukru, owoców oraz produktów, które posiadają w składzie białą mąkę.

Pacjenci dotknięci grzybicą powinni włączyć do swojej diety duże ilości warzyw, a także suplementować witaminę c. Oczywiście, suplementacja powinna się odbyć na wyraźne zalecenie lekarza.

Samo leczenie grzybicy jamy ustnej trwa naprawdę długo. Pacjent zobowiązany jest do przyjmowania leków przez co najmniej dwa tygodnie od momentu, w którym zanikną wszystkie zmiany.

Podsumowując, wiadomo już, czym leczyć grzybicę jamy ustnej. Jasne jest także, że nie warto z tym zwlekać, ponieważ choroba nie ustąpi samoistnie.