Digital smile design program
Ciekawostki

Digital smile design program

Każda osoba, która chce zadbać o estetykę swojego uśmiechu, powinna zdawać sobie sprawę z tego, że współczesna stomatologia oferuje jej naprawdę wiele wartych uwagi rozwiązań. Warto mieć świadomość, że zaplanowanie tego, jak mają wyglądać zęby pacjenta jest możliwe jeszcze przed przystąpieniem do leczenia. Dlatego też jego przewidywane rezultaty można zobaczyć na własne oczy już podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Cyfrowe projektowanie uśmiechu – na czym polega?

Digital smile design jest rozwiązaniem, które brazylijski stomatolog Christian Kaufman opracował już w roku 2007. Aktualnie jest to program, który w codziennej praktyce stomatologicznej stosuje coraz większa liczba polskich klinik. Narzędzie to umożliwia stworzenie wizualizacji uśmiechu w oparciu o zdjęcia pacjenta. Warto podkreślić, że jest to projekt, który wykonuje się już podczas pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie stomatologa, dzięki czemu na własne oczy jest w stanie się on przekonać, jakie będą planowane efekty jego leczenia.

Digital smile design program umożliwia dobranie wyglądu zębów do poszczególnych elementów twarzy pacjenta, dzięki czemu tworzą one z nią spójną i harmonijną całość. Digital smile design pozwala na takie zaprojektowanie uśmiechu pacjenta, aby w pełni odpowiadał on jego oczekiwaniom, potrzebom oraz urodzie. Program bierze pod uwagę kształt twarzy, karnację, kolor oczu i ust, by zaprojektować dla danego pacjenta uśmiech idealny.

Nowe zęby i piękny uśmiech

Osoby zainteresowane digital smile design program często zadają pytanie, jak wygląda proces cyfrowego projektowania uśmiechu. Najczęściej stosuje się go w przypadku planowania różnego rodzaju zabiegów estetycznych, których zadaniem jest zmiana wyglądu pacjenta. Dlatego też digital smile design program znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku leczenia stomatologicznego, ale również medycyny estetycznej, protetyki oraz ortodoncji.

Pierwszym krokiem procedury jest wprowadzenie zdjęcia pacjenta do programu digital smile design. Następnie lekarz zajmuje się jego edycją, korygując wszelkie niedoskonałości, edytując długość zębów, pozbywając się nieestetycznych szpar, retuszując przebarwienia, a także wypróbowując więc najróżniejsze warianty pozwalające na uzyskanie dokładnie takiego uśmiechu, o którym marzy dany pacjent.

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że mogą brać czynny udział w procesie tworzenia swojego nowego uśmiechu. Wszelkie zgłoszone przez nich uwagi będą uwzględnione przez specjalistę, który naniesie na zdjęcie niezbędne poprawki. Śmiało można więc stwierdzić, że wizualizacja oczekiwanych efektów leczenia będzie w pełni dopasowana do oczekiwań i potrzeb pacjenta. Dzięki temu przeprowadzone leczenie z pewnością dostarczy mu mnóstwa satysfakcji, a jego efekty będą przewidywalne.

Co ciekawe, pacjent po wykonaniu wizualizacji ma również możliwość przetestowania swojego nowego uśmiechu w praktyce. Specjaliści na jego życzenie mogą wykonać bowiem plastikowe nakładki, które będą symulować wygląd zębów po przeprowadzonym leczeniu. Wykonanie nakładek to bardzo dobry pomysł, jeśli chodzi o sprawdzenie planowanego kształtu uzupełnień protetycznych i przetestowanie, czy na pewno są one spójne z wizją pacjenta.

Etapy digital smile design program

Każdy pacjent, który chce skorzystać z możliwości tego rewolucyjnego i nowoczesnego programu, powinien przygotować się na to, że pierwsza konsultacja w gabinecie stomatologa może potrwać nawet dwie godziny. Podczas niej lekarz zajmie się dokładną diagnostyką estetyczną, która będzie polegała na przeprowadzeniu badania twarzy pacjenta, a także sprawdzeniu zewnętrznych okolic ust oraz wnętrza jamy ustnej. Lekarz przeprowadzi także analizę, której zadaniem będzie określenie zależności zachodzącymi pomiędzy zębami pacjenta, a jego ustami, uśmiechem oraz mimiką.

Drugim etapem konsultacji jest wykonanie skanu zębów, dzięki któremu będzie można przeprowadzić wnikliwą ich analizę. Jest to krok niezbędny do zaplanowania efektywnego leczenia, a także wykonania komputerowej wizualizacji efektów leczenia.

Kolejnym etapem jest wykonanie profesjonalnych zdjęć pacjenta. Jest to kilkanaście ujęć, które obejmują całość twarzy, uśmiech oraz zęby. Niektórzy specjaliści decydują się także na nagranie krótkiego filmu, który będzie prezentował mimikę pacjenta.

Przed przystąpieniem do leczenia lekarz może zdecydować także o konieczności wykonania dodatkowych badań. Mowa tutaj między innymi o zdjęciu rentgenowskim czy też tomografii komputerowej – w zależności od zakresu leczenia.

Po dopełnieniu wszystkich poprzednich kroków, lekarz zajmuje się projektowaniem nowego uśmiechu pacjenta. Jest to etap, w którym ten może brać czynny udział, konsultując projekt z lekarzem i nanosząc na niego niezbędne poprawki. Wizualizacja pokazywana jest pacjentowi od razu, bądź też dopiero na kolejnej wizycie, jeśli wymaga jeszcze dopracowania.

Jednym z ostatnich etapów digital smile design jest przygotowanie przez protetyka uśmiechu, który pacjent może przymierzyć. Aby jeszcze lepiej ocenić efekty planowanego leczenia, lekarz może wykonać na tym etapie kolejnych kilka fotografii pacjenta.

W momencie, kiedy pacjent zapoznał się z wizualizacją efektów leczenia i nie ma do niej żadnych zastrzeżeń, lekarz stomatolog zajmuje się omówieniem z nim całego planu leczenia. Mowa tutaj nie tylko o planowanych zabiegach medycznych, ale także o terminach wizyt i kosztach współpracy.

Można powiedzieć, że digital smile design program ma nieskończenie wiele zalet. Dzięki niemu pacjent jeszcze przed rozpoczęciem leczenia może przekonać się na własne oczy, jakie będą jego efekty. Znacznie ułatwia to jego bezproblemową komunikację z lekarzem stomatologiem, a także umożliwia mu wzięcie czynnego udziału w procesie projektowania uśmiechu.

Możliwość zapoznania się z wizualizacją zapewnia pacjentowi niespotykany komfort psychiczny, a to ze względu na to, że zawczasu wie, jakie dokładnie będą rezultaty przeprowadzonego, nierzadko bardzo kosztownego, leczenia.