suchy-zebodol-jak-dlugo-trwa-leczenie
Ciekawostki

Suchy zębodół – jak długo trwa leczenie?

Szacuje się, że około 2 do 4 procent pacjentów po zabiegu ekstrakcji zęba stałego, odczuwa ból, który całkowicie utrudnia normalne funkcjonowanie. Nie jest to naturalne zjawisko, a stan zapalny, który powstaje wskutek nieprawidłowości skrzepu w zębodole. W przypadku zapalenia okolic kości po ekstrakcji zęba, mamy do czynienia z tak zwanym suchym zębodołem.

Jak powstaje suchy zębodół?

Ekstrakcja zębów stałych to jeden z najpowszechniejszych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych. Pomimo rozwoju technologii, która pozwala na całkowicie bezbolesne usunięcie zęba, trudno jest w stu procentach wykluczyć możliwość pojawienia się skutków ubocznych takiego zabiegu. Jednym z nich jest tak zwany suchy zębodół.

Ekstrakcja zęba wiążę się z koniecznością przerwania błony śluzowej, co z kolei powoduje powstanie rany. W większość przypadków, w miejscu po wyrwanym zębie tworzy się skrzep, który zasklepia otwór po zębie aż do momentu całkowitego zaleczenia rany.

Suchy zębodół jest przypadłością, która polega na rozpuszczeniu się skrzepu, który powinien chronić świeżą ranę. Brak naturalnego zasklepienia sprawia, że rana nie jest w żadnej sposób chroniona ani przed urazami mechanicznymi, ani przed zakażeniami.

Suchy zębodół – objawy

Suchy zębodół jest przypadłością, która objawia się duża bolesnością w miejscu ekstrakcji zęba. W niektórych przypadkach ból jest tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Do zakażenia wskutek braku skrzepu chroniącego ranę dochodzi zwykle między 3 a 5 dobą po zabiegu.

Ból rany po ekstrakcji jest wyjątkowo uciążliwy i pulsujących. Często promieniuje do małżowiny usznej oraz do oczodołów. Inną dolegliwością, która towarzyszy poekstracyjnemu zapaleniu kości, jest halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Poza charakterystycznymi objawami, w przypadku wystąpienia suchego zębodołu, pacjent może skarżyć się na dreszcze, apatię i ogólne rozbicie, a także obrzęk i wyciek ropy. Czasami zakażeniu towarzyszy wysoka gorączka.

Leczenie suchego zębodołu

Leczenie suchego zębodołu jest dość złożonym procesem. Oczywiście w przypadku pojawienia się pierwszych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do dentysty, który powinien usunąć zalegające w ranie zanieczyszczenia. Konieczne jest dokładne wypłukanie zębodołu z zalegających resztek i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. W tym celu dentysta używa zazwyczaj roztworu soli fizjologicznej.

Do dokładnym oczyszczeniu zębodołu, lekarz wprowadza w ranę leki zapobiegające dalszemu rozwojowi zakażenia. Oprócz tego pacjent dostaje leki, które uśmierzają ból i koją zakażone tkanki. W niektórych przypadkach dentyści decydują się na zamknięcie rany za pomocą specjalnych szwów dentystycznych. Suchy zębodół to dolegliwość, która poddaje się leczeniu laserowym z zadowalającymi efektami.

Jest to jednak innowacyjna metoda i nie każdy lekarz jest w stanie po nią sięgnąć. W warunkach domowych, choremu zaleca się dietę płynną, ścisłe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz stosowanie płukanek, na przykład z szałwii.