Co można jeść po założeniu aparatu ortodontycznego?
Ortodoncja

Co można jeść po założeniu aparatu ortodontycznego?

Co można jeść po założeniu aparatu ortodontycznego? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad skorzystaniem z dobrodziejstw takiego rodzaju leczenia. Jak wiadomo, pomaga ono uporać się z wadami zgryzu i sprawić, aby zęby wyglądały po prostu pięknie. Oczywiście liczyć się trzeba również z tym, że będzie to kosztowało wiele wyrzeczeń. Czy jednak dotyczyć one będą żywienia?

Potrawy po założeniu aparatu ortodontycznego

Dlaczego tak często w gabinetach stomatologicznych słychać pytanie, co można jeść po założeniu aparatu ortodontycznego? Jak się okazuje, spowodowane jest to faktem, że stosowane jeszcze do niedawna technologie i modele aparatów wymagały absolutnego unikania jedzenia przynajmniej przez kilka godzin po ich założeniu. Co więcej, zalecana była również zmiana diety, aby nie zniwelować osiąganych dzięki aparatowi pozytywnych efektów oddziaływania na zęby.

Obecnie jednak wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ pierwszy posiłek po założeniu aparatu można zjeść właściwie od razu po przyjściu do domu. Rzecz jasna samo jedzenie będzie nieco utrudnione z uwagi na obecność aparatu, dlatego też poleca się przejście na dietę opierającą się w dużej części na pokarmach płynnych. Polecane są więc w tym wypadku różnego rodzaju jogurty czy też samodzielnie przygotowywane koktajle. Świetnie sprawdzi się tu rozgotowany ryż, a także makarony i kasze.

Zmiana diety

Wiele osób zastanawia się, co można jeść po założeniu aparatu ortodontycznego, lecz mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele produktów jest w takiej sytuacji wykluczonych. Jak się bowiem okazuje, dość spora liczba potraw jest niezalecana.

Co więc powinno się wykluczyć z codziennej diety na czas noszenia aparatu ortodontycznego? Przede wszystkim warto tu wspomnieć o wszelkich słodyczach, ponieważ mogłyby się one dostać pod elementy aparatu i spowodować ogromne ryzyko pojawienia się na zębach ubytków. Kolejną bardzo ważną sprawą jest wyeliminowanie z diety wszelkich produktów, których cząsteczki mogłyby się dostawać pomiędzy aparat a zęby. Odradzane jest jedzenie z dużą ilością ziaren czy też orzechów. Nie polecana jest także guma do żucia.

Sporym utrudnieniem podczas planowania odpowiedniego jadłospisu dla osoby noszącej aparat ortodontyczny jest fakt, że wiele spożywanych każdego dnia potraw mocno zabrudza gumki obecne w aparacie. Oczywiście można posiłkować się w tym wypadku wybieraniem modelu o ciemniejszym kolorze, lecz mimo wszystko zalecane jest zmniejszenie ilości spożywanego wina, kawy czy też herbaty, aby zminimalizować zabrudzenie aparatu.

Witaminy

Jak więc widać po powyższym opisie dieta, która jest wymagana w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego, może w pewien sposób ograniczać dostarczanie do organizmu wielu potrzebnych składników, w tym przede wszystkim witamin. Co w takiej sytuacji zrobić?

Rewelacyjnym sposobem na uporanie się z niedoborem witamin jest dodawanie do przygotowywanych własnoręcznie koktajli różnych owoców. Jeśli się je zblenduje nie będą one stanowiły zagrożenia dla aparatu, a jednocześnie dostarczy się dzięki nim wszystkie potrzebne witaminy.