Dlaczego zęby się krzywią
Ortodoncja

Dlaczego zęby się krzywią

Sporo pacjentów zastanawia się, dlaczego zęby się krzywią. Powodów takiego zjawiska może być wiele. Przede wszystkim należy regularnie chodzić do stomatologa celem dokładnej i wczesnej diagnostyki. Wady zgryzu to bardzo powszechne problemy. Zalecane są wizyty także u ortodonty. Specjalista powinien ocenić problem w jamie ustnej oraz opracować skuteczny plan leczenia. Warto dowiedzieć się, dlaczego zęby się krzywią.

Krzywe zęby – przyczyny

Okazuje się, że krzywe zęby spowodowane są przez różne czynniki. Przede wszystkim trzeba powiedzieć o stłoczeniach pierwotnych. Powstają one z powodu dysproporcji między wielkością zębów oraz odpowiadającą im podstawą kostną. Występuje wtedy, kiedy dziecko genetycznie odziedziczy małe szczęki, co jest dość powszechnym problemem. Innym przypadkiem jest to, kiedy szczęki się niedostatecznie rozwijają. W takim przypadku ma to związek z nieprawidłową dietą, złą pozycją języka, a także oddychaniem przez usta. Do tego trzeba doliczyć szkodliwe nawyki na przykład ssanie palca bądź zbyt długie stosowanie smoczka.

Nie można również zapomnieć o stłoczeniach wtórnych. Powstają one wtedy, kiedy w czasie wymiany uzębienia, gdy proces pojawi się zbyt szybko. Okazuje się, że wyrzynające się zęby stałe migrują do przodu, przez co powstaje niedostateczna ilość miejsca na wyrzynające się zęby przednie stałe. Pacjenci często nie wiedzą, dlaczego zęby się krzywią. Powodem mogą być stłoczenia późne. Pojawiają się one około 16-21 roku życia i przeważnie dotyczą dolnych przednich zębów. Powodem takiego schorzenia jest późniejsze zakończenie wzrostu żuchwy niż szczęki, przez co napierające dolne zęby o górne się tłoczą. Innym powodem krzywych zębów są stłoczenia w wieku dorosłym. Mowa tutaj o utracie zębów stałych. Jak się okazuje, tak samo jak w wieku dziecięcym, utrata zębów stałych nierzadko powoduje migrację innych zębów.

W przypadku, gdy utraci się dolną szóstkę, to górna szóstka ma często tendencję do wysuwania się, a dolna siódemka do pochylania się do przodu. Nierzadko powoduje to zaburzenie okluzyjne, czyli brak harmonii między ułożeniem lub kształtem zębów. Taki stan w wielu przypadkach doprowadza do nieodpowiedniej pozycji kłykcia w stawie skroniowo-żuchwowym, co może powodować wysunięcie się żuchwy do przodu. Efektem tego jest migracja zębów. Inną przyczyną krzywych zębów mogą być nieprawidłowe nawyki, na przykład obgryzanie paznokci. Do tego dolicza się zaburzenie strefy neutralnej, na przykład poprzez powiększenie ust.

Okazuje się, że mogą one uciskać na zęby przednie, przez co nierzadko doprowadzają do zmiany ich pozycji, co jest bardzo problematyczne. Należy wiedzieć o tym, dlaczego zęby się krzywią. Warto zapisać się na konsultację ortodontyczną, na której z lekarzem można ustalić sposób na wyprostowanie zębów.

Co zrobić gdy ma się krzywe zęby?

Sporo osób zastanawia się, co zrobić, kiedy ma się krzywe zęby. Przede wszystkim należy udać się do gabinetu ortodontycznego celem dokładnej diagnostyki. Często zalecane jest założenie aparatu stałego. Mowa tutaj przede wszystkim o przypadkach, kiedy zęby są bardzo krzywe. Wtedy trzeba założyć aparat stały bądź wyjmowany. W przypadku, gdy nie ma możliwości założenia aparatu, stosowane są licówki na krzywe zęby. Okazuje się, że nieleczone wady zgryzu często prowadzą do rozwoju próchnicy, a także są powodem kaleczenie wnętrza policzków, a także dziąseł. Dlatego bardzo istotne jest wybranie się do gabinetu ortodontycznego celem dokładnego leczenia.

Leczenie i domowe sposoby

Sporo osób zastanawia się, dlaczego zęby się krzywią. Warto udać się do renomowanego ortodonty. Trzeba w wielu przypadkach podjąć kompleksowe leczenie ortodontyczne. Okazuje się, że jednym ze sposobów na walkę z wadą zgryzu jest zastosowanie licówek zakładanych na krzywe zęby. Tego typu zabieg polega na naklejaniu na poszczególne zęby wyjątkowo cienkich, lecz wytrzymałych płatków. Przeważnie zakłada się licówki porcelanowe na krzywe zęby, gdyż gwarantują właściwą trwałość, a ponadto bardzo dobrze wpasowują się w barwę naturalnego szkliwa.

Należy dodać, że strukturą licówki przypominają nieco szkliwo naturalnego zęba. Z tego powodu też pochłaniają w podobny sposób światło. Warto zauważyć, że oprócz licówek porcelanowych stosowane są nierzadko licówki kompozytowe. To bardzo skuteczne rozwiązanie. Co istotne, licówki porcelanowe na krzywe zęby należy zamocować wtedy, kiedy te zostaną już właściwie oszlifowane. Dzięki temu przywierają trwale do zęba i razem z nim tworzą zwarty element nieulegający zniszczeniom. Co więcej, porcelana okazuje się świetnym tworzywem, gdyż nie ściera się razem z upływem czasu, a oprócz tego nie podlega potencjalnym przebarwieniom.

Leczenie ortodontyczne powinno odbywać się pod okiem uznanego i doświadczonego specjalisty. Wtedy można mieć pewność, że będzie skuteczne. Bardzo dobrym sposobem na wyprostowanie krzywych zębów jest zastosowanie aparatu ortodontycznego stałego. Leczenie w takim przypadku trwa co najmniej 12 miesięcy. Popularne są też specjalne nakładki.