Jak założyć wyciągi ortodontyczne?
Ortodoncja

Jak założyć wyciągi ortodontyczne?

Wyciągi ortodontyczne to urządzenia, które są aktywnymi elementami aparatów ortodontycznych i pozwalają na skuteczne wyleczenie wad zgryzu. Stosuje się je, aby dopasować zęby, które znajdują się w dolnym i górnym łuku. Wyciągi umieszczone prawidłowo w jamie ustnej przesuwają zęby, te pojedyncze oraz grupowe.

Jak założyć wyciągi ortodontyczne?

Wyciągi ortodontyczne to gumki wykonane z lateksu, które w niektórych przypadkach trzeba wdrożyć jako element leczenia aparatem stałym. Wyciągi takie mogą być wyjmowane i zmieniane samodzielnie przez pacjenta i mają za zadanie dopasować idealnie położenie górnych i dolnych zębów. Dzięki wyciągom ortodontycznym można ustawić prawidłowo zgryz, dlatego są tak bardzo ważne w całym procesie leczenia. Założenie wyciągu ortodontycznego odbywa się podczas kontrolnej wizyty, na której lekarz tłumaczy pacjentowi na które zęby, a także jak zakładać poszczególne gumki. Każdy pacjent otrzymuje komplet wyciągów do samodzielnego wymieniania w razie potrzeby, a na opakowaniu gumek znaleźć można dokładną instrukcję, jak to robić.

Jak nosić wyciągi ortodontyczne?

Po tym, kiedy pacjent dowie się jak założyć wyciągi ortodontyczne, lekarz tłumaczy mu jak je nosić i jak często wymieniać. Czas stosowania wyciągów ortodontycznych jest indywidualny dla każdego pacjenta, ściśle powiązany z korygowaną wadą zgryzu i dokładnie przewidziany w planie leczenia ortodontycznego. Najważniejsze jest, aby pacjent ściśle przestrzegał różnych zaleceń ortodonty. Im większa dyscyplina, tym szybciej uzyskuje się zaplanowane efekty. Najczęściej wyciągi ortodontyczne nosi się od kilku miesięcy, aż do roku czasu w najtrudniejszych przypadkach.

Co ile powinno zmieniać się wyciągi ortodontyczne?

Istotną kwestią, oprócz tego jak założyć wyciągi ortodontyczne, jest także to, jak często je zmieniać. Częstotliwość najczęściej ustala ortodonta i uzależniona jest od wad zgryzu, które mają być leczone. Ponieważ gumki ortodontyczne wykonane są z lateksu, materiału elastycznego, muszą być często wymieniane, aby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty. Nowe gumki powinno się zakładać co dwanaście godzin, natomiast jeśli wyciągi nosi się przez cały dzień to najlepiej je zmieniać co trzy lub cztery godziny. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy ruch szczęką, czy to w trakcie mówienia lub jedzenia, sprawia, że gumki tracą elastyczność i są mniej skuteczne.

W niektórych przypadkach ortodonta może zalecić noszenie wyciągów jedynie w nocy. Wyciągi ortodontyczne, które znajdują się wewnątrz ust, stosowane muszą być ciągle, bez przerwy. Natomiast przy wyciągu zewnątrzustnym trzeba go stosować jak najdłużej w ciągu doby.
Sprzedażą wyciągów ortodontycznych zajmują się nie tylko gabinety ortodontyczne, ale również sklepy medyczne. Podczas leczenia przy pomocy wyciągów ortodontycznych bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja jamy ustnej, przy pomocy właściwych akcesoriów, stworzonych specjalnie dla pacjentów, którzy leczą się ortodontycznie, czyli specjalnej pasty do zębów i szczoteczki oraz płynu.