Jak leczyć opuchnięte dziąsło?
Ortodoncja

Jak leczyć opuchnięte dziąsło?

Opuchnięte dziąsło to nic przyjemnego – powoduje spory dyskomfort, a nawet ból, ponadto utrudnia spożywanie pokarmów i dokładne umycie zębów. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne. Jak leczyć i czy istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z tym problemem?

Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?

Opuchnięte dziąsła mogą mieć bardzo różne przyczyny – niektóre z nich są wynikiem poważnych chorób, a inne wynikają na przykład z niewłaściwej higieny. Zawsze jednak wywołują spory dyskomfort i utrudniają nam codzienne życie. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej i nie chodzi tu tylko o nieodpowiednie szczotkowanie – także brak stosowania nici dentystycznej czy płynów do płukania może sprzyjać puchnięciu dziąseł, ponieważ w szczelinach między zębami i przy dziąsłach pozostaje płytka nazębna, która ostatecznie przekształci się w kamień.

Jak leczyć opuchnięte dziąsło? Najpierw należy dokładnie rozpoznać przyczynę – nie tylko zła higiena – również inne czynniki mogą powodować opuchliznę dziąsła i są to między innymi różnego rodzaju infekcje takie jak opryszczka czy pleśniawki, a także poważne choroby przyzębia, które mogą pojawić się również w wyniku zmian hormonalnych. Częstą przyczyną bywa także zła dieta, tzn. obfitująca w węglowodany i cukier oraz palenie papierosów i nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne. Opuchlizna zęba może także pojawić się w wyniku takich chorób jak na przykład cukrzyca.

Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?

Jeśli często dokucza nam tego rodzaju dolegliwość, to najlepiej udać się do stomatologa, który dokładnie rozpozna przyczynę i zaordynuje, jak leczyć opuchnięte dziąsło. Lekarze stomatolodzy mogą nie tylko zalecić odpowiednie leczenie, ale również usunąć przyczynę opuchlizny dziąsła, jak może być w przypadku między innymi kamienia nazębnego. Stomatolog może także przepisać różnego rodzaju środki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, antyseptyczne płukanki oraz specjalne pasty do zębów, które posiadają właściwości ściągające i obkurczające naczynia. Doraźnie stosuje się także specjalne żele przeciwzapalne, jeśli stan dziąsła jest poważny. Ponadto lekarz udzieli nam kluczowych informacji co do prawidłowej higieny jamy ustnej, a to pomoże uniknąć w przyszłości problemu z opuchniętymi dziąsłami, jeśli są one wynikiem nieprawidłowego szczotkowania.

Domowe sposoby na opuchnięte dziąsła

Jak leczyć opuchnięte dziąsło domowymi sposobami i czy jest to w ogóle możliwe? Domowe sposoby mogą także przynieść ulgę i zniwelować problem opuchniętego dziąsła. Najczęściej w tym przypadku stosuje się różnego rodzaju płukanki z odpowiednich ziół o działaniu przeciwzapalnym, antyseptycznym i ściągającym. Takie właściwości ma przede wszystkim szałwia oraz rumianek. Pomocne mogą być także płukanki z aloesem i olejkiem goździkowym – aloes ma właściwości bakteriobójcze, a olejek goździkowy także przeciwbólowe. Przy opuchniętym dziąśle można także zastosować płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej. Roztwór należy przygotować z przegotowaną i wystudzoną wodą w proporcji 3:3.