Ortodoncja

Czego nie jeść w aparacie ortodontycznym? Dieta przy aparacie ortodontycznym

Wiele osób chcąc mieć piękny uśmiech decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego na zęby. Powinny one wiedzieć, że czekają je pewne zmiany i ograniczenia. Dotyczą one przede wszystkim kwestii związanych z codzienną dietą. Dobrze jest zatem dowiedzieć się czego nie można jeść, a czego należy unikać, żeby nie spowodować podrażnień w obrębie jamy ustnej. Niektóre produkty mogą też uszkodzić aparat i wywołać jego wadliwe działanie.

Aparat ortodontyczny a zmiana diety

Noszenie stałego aparatu ortodontycznego wymaga zmian w diecie. Należy więc  zapoznać się z tym co jeść w pierwszych dniach terapii, żeby zminimalizować  dyskomfort oraz nie uszkodzić elementów urządzenia. Ważne jest zatem, żeby stosować się do zaleceń ortodonty dotyczących właściwej diety, co pozwoli na osiągnięcie pożądanych efektów i skrócenia czasu leczenia ortodontycznego.

Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego?

W pierwszych dniach noszenia aparatu, pacjenta czekają pewne utrudnienia. Spożywając posiłki należy pamiętać, żeby nie jeść twardych produktów, gdyż podczas ich gryzienia może pojawić się ból. Dlatego najlepszym wyjściem będzie spożywanie pokarmów płynnych. Mogą to być zupy-kremy, jogurty, kefiry oraz koktajle. Dobrze też sprawdzą się budynie i kisiele. Gdy dyskomfort związany z noszeniem aparatu ortodontycznego będzie się zmniejszał warto do menu dodać gotowane na bardzo miękko warzywa, kasze, makarony oraz ryże.

Czego nie jeść w aparacie ortodontycznym?

Skoro wiadomo już co jeść z aparatem ortodontycznym na początku terapii, to warto dowiedzieć się czego unikać w późniejszym czasie. Podczas leczenia dbanie o odpowiedni poziom higieny jamy ustnej jest utrudniony. Resztki pokarmu mogą łatwiej gromadzić się pomiędzy elementami urządzenia, co wpływa na rozwój bakterii. Dlatego nie należy jeść zbyt dużo produktów zawierających cukier, gdyż przyczynia się on do wystąpienia próchnicy. Dobrze będzie zrezygnować ze słodyczy klejących się i ciągnących, ponieważ utrudniają one czyszczenie aparatu. Lepiej też nie jeść ziaren np. maku, które łatwo mogą utknąć pomiędzy zamkami i pierścieniami.
Warto także zrezygnować ze spożywania produktów twardych takich jak orzechy, jabłka, gruszki oraz z surowej marchewki. Mogą one nie tylko podrażniać dziąsła wywołując ból w trakcie gryzienia, ale również uszkodzić aparat lub wpłynąć na odklejenie od zębów jego elementów. Uszkodzenie urządzenia może też wystąpić podczas żucia gumy.

Co jeść, gdy zęby w aparacie ortodontycznym są wrażliwe i bolą?

Gdy zęby są nadwrażliwe, to nacisk drutu na ich powierzchnię, a także każda regulacja urządzenia, może wywoływać ból. Dlatego w takim przypadku warto spożywać produkty miękkie, nie wymagające silnego gryzienia. Najlepsze będą jogurty, twarożki, budynie, warzywne puree, a także zupy krem. Pieczywo powinno być miękkie, a do kanapek warto stosować konfitury, dżemy, czy też sery żółte. Ryże, jak również makarony dobrze jest rozgotować, żeby zmiękły.

Estetyczny aparat ortodontyczny – co powoduje przebarwienie ligatur?

Ligatury to małe gumki, którymi ortodonta mocuje drut do zamków w aparatach estetycznych. Jeśli są jasne, to po pewnym czasie mogą się przebarwiać. Wpływ na zmianę koloru ma palenie papierosów oraz spożywanie niektórych pokarmów. Przebarwienia wywołuje picie kawy, herbaty, czerwonego wina oraz soków owocowych. Na zmianę koloru ligatury działa także spożywanie niektórych przypraw (curry, kurkuma), sosów (sojowy, tabasco, chili), kostek rosołowych, a także barwionych słodyczy. Warzywa, które powodują przebarwienia, to czerwona papryka, marchewka, buraki, a wśród owoców należy wymienić jagody, czarne porzeczki, wiśnie i żurawiny.

Czy można jeść owoce w aparacie ortodontycznym?

Spożywanie owoców podczas noszenia aparatu ortodontycznego może wywołać nie tylko jego uszkodzenie oraz przebarwienia ligatur. Te produkty żywnościowe mają w swoim składzie kwasy, które wpływają na obniżenie prawidłowego pH w jamie ustnej. Takie działanie przyczynia się do erozji szkliwa. Dlatego w trakcie leczenia ortodontycznego po każdym spożyciu owoców, ze szczególną starannością należy myć zęby oraz płukać jamą ustną.