Jak prawidłowo używać irygatora do zębów?
Stomatologia Estetyczna

Jak prawidłowo używać irygatora do zębów?

Troska o stan uzębienia to temat, o którym mówi się wiele, ale jednocześnie należy mieć świadomość tego, że wciąż wiele spraw nie jest do końca zrozumiałych. Za przykład może posłużyć choćby to, jak prawidłowo używać irygatora do zębów.

Jak używać irygatora?

Niektórzy pewnie nawet nie wiedzą, czym jest irygator. Co za tym idzie, najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od wyjaśnienia, czym to urządzenie jest. Krótko mówiąc, chodzi o ręczny przyrząd służący do pielęgnacji jamy ustnej. Irygator kieruje strumień wody między zęby i dziąsła. Przyrząd ten daje szansę na skuteczne usunięcie resztek jedzenia, płytki bakteryjnej i nagromadzonych bakterii.

Bardzo ważne jest też to, aby właściwie używać irygatora. Z urządzenia można korzystać przed szczotkowaniem, jak i wtedy, gdy szczotkowanie się zakończy. Istotne jest również to, aby wykorzystywać nić dentystyczną. Przed szczotkowaniem możemy rozluźnić resztki jedzenia (dzięki czemu łatwiej je później usunąć). Z kolei po szczotkowaniu chodzi o wydobycie jedzenia znajdującego się w trudno dostępnych miejscach.

Stosowanie irygatora to coś, co dla wielu osób pewnie brzmi obco i tym samym mogą pojawić się pewne wątpliwości. Powodów do zmartwień tak naprawdę jednak nie ma – wystarczy zastosować się do następujących wskazówek:

  • zapewnienie źródła wody,
  • nakierowanie irygatora,
  • wybór odpowiedniego ciśnienia wody,
  • włączenie irygatora,
  • podążanie za linią dziąseł,
  • opróżnienie zbiornika,
  • czyszczenie urządzenia.

Tak wygląda krótka instrukcja korzystania z irygatora.

Ile razy dziennie stosować irygator?

Skoro wiemy, jak prawidłowo używać irygatora do zębów, można skupić się na częstotliwości korzystania z tego urządzenia. Częstotliwość korzystania z irygatora to temat, w przypadku którego można pewnie zetknąć się z różnymi opiniami. Przyjmijmy jednak, że irygator można wykorzystywać rano i wieczorem. Dobrze też zawsze na ten temat porozmawiać z dentystą. Kontrola przede wszystkim!

Troska o higienę jamy ustnej wymaga nieustannego monitorowania tego, co się dzieje. Nie wystarczy tylko wiedzieć, jak prawidłowo używać irygatora do zębów. Trzeba jeszcze umieć skorzystać z możliwości, jakie daje wykorzystanie tego przyrządu.

Kiedy stosować irygator?

Stosowanie irygatora pokazuje też, że szczoteczka do zębów w niektórych sytuacjach jest po prostu bezradna. Tym samym nie ma sensu zastanawiać się nad tym, czy danego dnia warto wykorzystać irygator. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza, trzeba działać! Poza tym czasem po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gdzieś zostały resztki jedzenia. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że wizyty u dentysty są konieczne nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się w jak najlepszym porządku.

Podsumowując, korzystanie z irygatora nie powinno sprawiać żadnych trudności. Istotne jest też to, aby wiedzieć, że mowa o przyrządzie, który stanowi uzupełnienie działań wykonywanych za pomocą szczoteczki czy nici dentystycznej. Jeżeli chcemy poprawić stan swojego uzębienia, musimy pamiętać absolutnie o wszystkim.