Co to jest korona porcelanowa?
Stomatologia Estetyczna

Co to jest korona porcelanowa?

Marzeniem większości kobiet i mężczyzn jest piękny i nieskazitelny uśmiech. Niestety zęby czasami są mocno zniszczone i odbiegają od ideału. Nie oznacza to jednak, że trzeba się pożegnać z marzeniami o ładnym uzębieniu. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest korona porcelanowa, a także wymienimy jej główne zalety.

Korona porcelanowa – jak wygląda?

Na wstępie wypada zaznaczyć, że korony zębowe to sztuczne nakładki, które z wyglądu przypominają naturalne zęby. Osadza się je na specjalnych podbudowach lub na właściwie oszlifowanych zębach pacjenta. Zabieg przeprowadza się z reguły wtedy, gdy zęby są mocno przebarwione lub zniszczone i metody konwencjonalne leczenia już nie działają. Z różnych materiałów mogą być wykonane korony w zależności od osobistych potrzeb pacjenta. Przeważnie stosuje się jednak nakładki z porcelany, która świetnie imituje naturalny wygląd zębów. Wśród koron porcelanowych można wyróżnić korony porcelanowe na podbudowie metalowej, a także z podbudową z tlenku cyrkonu. Tlenek cyrkonu to substancja zdecydowanie trwalsza od metalu, a do tego odporna chemicznie. Jedynym minusem jest niestety większy koszt założenia takiej podbudowy. Doświadczony lekarz stomatolog powinien Ci dokładnie wytłumaczyć, co to jest korona porcelanowa.

Cena korony porcelanowej

Godne uwagi są też korony pełnoceramiczne, które są w całości przygotowane z ceramiki. W zasadzie nie da się ich odróżnić od zębów naturalnych, ponieważ zapewniają bardzo estetyczny wygląd. Jako koronę tymczasową wykorzystuje się korony akrylowe, które sprawdzą się w procesie wykonywania ostatecznych koron. Niestety nie są wytrzymałe w dłuższej perspektywie czasowej. Jest grupa pacjentów, która kojarzy korony ze srebrnymi lub złotymi zębami. Dawniej korony były w całości produkowane z metalu, ale teraz nie wykorzystuje się już takich metod. Dzięki temu ciężko gołym okiem odróżnić nowoczesną koronę porcelanową od zęba naturalnego. Różne są ceny koron porcelanowych i zależą od ilości zakładanych koron, wybranej metody, a także wielkości zęba. Za koronę porcelanową z podbudową z metalu trzeba zapłacić 500-700 zł, natomiast za koronę pełnoceramiczną już 900-1000 zł. Najwięcej muszą zapłacić pacjenci, którzy wybiorą koronę z podbudową cyrkonową, bo aż 1200-1500 zł. Ceny początkowo mogą wydawać się wysokie, ale warto policzyć wszystkie koszty leczenia zębów, żeby sobie uświadomić, że to wcale nie jest tak dużo.

Ile wytrzymują korony porcelanowe?

Decydujący wpływ na nasz uśmiech mają zęby przednie, dlatego warto zastanowić się, czy nie założyć na nie estetycznej korony. Można śmiało powiedzieć, że wytrzymałość jest najważniejszą zaletą porcelany. Nawet jeśli obsadzony zostanie tylko pojedynczy ząb to implant nie powinien odróżniać się od reszty. Obecnie protetyka zębowa pozwala odmienić wygląd i jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Większość pacjentów dzięki koronom odzyskuje pewność siebie, co dobrze wpływa na ich relacje międzyludzkie. Należy podkreślić, że nawet 20 lat może wytrzymać właściwie zadbana korona porcelanowa. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy to trzeba jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Łatwiej się żyje ze świadomością, co to jest korona porcelanowa.