Odsłonięte szyjki zębowe - objawy
Ciekawostki

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy

W dzisiejszych czasach problemy z zębami spędzają sen z powiek bardzo wielu osób. Leczenie uszkodzonych zębów nie jest bowiem tanią sprawą. Czasami jednak pojawiają się problemy, które wymagają interwencji lekarza specjalisty. Jednym ze szczególnie popularnych problemów są odsłonięty szyjki zębowe.

Skąd się biorą odsłonięte szyjki zębowe?

Odsłonięte szyjki zębowa to choroba przyzębia, która polega na cofaniu się dziąseł, a co za tym idzie powolne odkrywanie różnych elementów dolnych zęba, w których mogą zachodzić poważne stany chorobowe. Cofanie się dziąseł może być spowodowane zarówno przez czynniki mechaniczne, do których zaliczyć można nieodpowiednie szczotkowanie zębów, jak również rozwój poważniejszych stanów chorobowych, między innymi parodontozy. Warto przeprowadzić w tym kierunku odpowiednią diagnostykę, aby dobrać odpowiedni sposób leczenia odsłoniętych szyjek zębowych.

Objawy odsłonięcia szyjek zębowych

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy. Do głównych objawów tego typu stanu należy uczucie tak zwanego wydłużania się zęba, jak również zmiana koloru dziąseł. Często pacjenci zwracają uwagę na ten problem dopiero po jakimś czasie, gdyż jest on już widoczny gołym okiem. W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych często mamy do czynienia także z różnego rodzaju ubytkami klinowymi. W miejscach recesji dziąseł może dochodzi do rozwoju stanów chorobowych. Miejsca te są także szczególnie narażone na różne uszkodzenia mechaniczne, gdyż ząb staje się bardzo wrażliwy. Odsłonięte szyjki zębowe – objawy to także odczuwanie dolegliwości bólowych, szczególnie przy piciu zimnych napojów, szczotkowaniu zębów, spożywaniu gorących posiłków, jak również oddychaniu przez ustana na świeżym powietrzu, szczególnie gdy jest zimno.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy to jedno. Warto jednak poznać także możliwości leczenia cofających się dziąseł. W przypadku tego rodzaju problemów bardzo dużą rolę w skuteczności wyleczenia pełni sam pacjent. Przede wszystkim to pacjent powinien bowiem regularnie odwiedzać swojego lekarza stomatologa, aby ten wyłapywał w porę wszelkie zmiany zachodzące w jamie ustnej. W przypadku problemów z przyzębiem najważniejszą rolę pełni bowiem odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne mycie i szczotkowanie zębów.

Prawidłowa technika mycia zębów oraz przeprowadzane w regularnych odstępach czasu czyszczenie zębów u stomatologa może znacznie pomóc w uzyskaniu zdrowych dziąseł. Zastanawiając się nad możliwościami wyleczenia dziąseł warto poświęcić także chwilę uwagi na stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w dobre wartości odżywcze. Czyszczenie zębów i dieta to podstawa zdrowych zębów. Ubytki klinowe, powstałe przy odsłanianiu szyjek zębowych można natomiast wypełnić różnego rodzaju materiałami kompozytowymi. Recesje zębów leczyć można także zabiegami z zakresu chirurgii plastycznej. Nie są one bardzo dużym problemem w początkowej fazie, jednak nieleczone mogą spowodować w przyszłości rozwój różnych innych chorób.