Proteza osadzona na teleskopach
Protetyka

Proteza osadzona na teleskopach

Proteza osadzona na teleskopach to nowoczesny produkt, który zyskuje coraz większą popularność. Tego typu wyroby protetyczne wypierają z użycia tradycyjne protezy akrylowe, ponieważ nie tylko skutecznie uzupełniają braki w uzębieniu, ale również usprawniają aparat żucia.

Protezy teleskopowe – na czym polegają?

Protezy osadzone na teleskopach cechuje specyficzna budowa, która zapewnia wysoką stabilność produktu. To w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania protezy oraz pewność siebie pacjentów. Co ważne, proteza tego rodzaju nie tylko wypełnia powstałe na skutek różnorodnych przyczyn luki w łukach zębowych pacjentów, ale również stymuluje do efektywnej pracy aparat żucia. Protezy tego rodzaju cechują się również niewielką płytką, która nie ogranicza odczuwania smaków.

Jak zbudowana jest proteza teleskopowa?

Proteza osadzona na teleskopach zbudowana jest z dwóch elementów. Jest to korona teleskopowa wewnętrzna oraz korona teleskopowa zewnętrzna. Korona wewnętrzna mocowana jest do oszlifowanego zęba pacjenta oraz zazwyczaj wykonywana jest z metalu. Poza tym, w ofercie gabinetów dentystycznych i protetycznych dostępne są również protezy tworzone z cerkonu. Korona zewnętrza produkowana jest również z metalu, który pokrywany jest warstwą porcelany lub akrylu. Nie można bowiem zapominać o tym, że jest to element widoczny, który stanowi rodzaj łącznika z zębem filarowym. Wymieniowe korony mają równoległe ściany, które zapewniają dużą stabilność protezy, nawet podczas mówienia czy żucia.

Protezy teleskopowe – dla kogo taki rodzaj protez?

Proteza osadzona na teleskopach to produkt, który polecany jest dla pacjentów borykających się z problemem paradontozy. Proteza tego rodzaju skutecznie przytrzymuje rozchwiane zęby. Poza tym, z dobrodziejstw tego rodzaju wyrobów mogą i powinni korzystać pacjenci, dla których jest to pierwsza proteza zębowa. Proteza teleskopowa to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które utraciły zęby boczne oraz mają starte zęby przednie. Stabilne protezy teleskopowe skutecznie odciążają zęby filarowe oraz chronią je przed rozwojem próchnicy. Poza tym, protezy pełnią rolę szynowania i umożliwiają utrzymanie uzębienia przez długi czas. Są one również stosunkowo łatwe w pielęgnacji oraz cechuje je duża żywotność.

Protezy teleskopowe mają jednak swoje wady. Są one bowiem stosunkowo drogie, a ich noszenie zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych i chorób przyzębia. Z tego powodu wskazana jest staranna higiena jamy ustnej, która powinna obejmować regularne szczotkowanie zębów oraz używanie płynów do płukania jamy ustnej. Poza tym, noszenie protez teleskopowych wymaga odbywania regularnych kontroli stomatologicznych. Wynikają one z konieczności oceny stanu zdrowia zębów i dziąseł pacjentów. Tego rodzaju wizyty kontrolne powinny odbywać się w regularnych odstępach czasu dwa razy w roku. Takie postępowanie redukuje ryzyko rozwoju niekorzystnych zmian zachodzących w jamie ustnej pacjenta oraz pozwala cieszyć się protezą w stanie niepogorszonym przez bardzo długi czas.