Próchnica u niemowlaka - objawy
Protetyka

Próchnica u niemowlaka – objawy

Należy mieć świadomość, że próchnica z roku na rok dotyka coraz więcej dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym oraz szkolnym. Jest ona niestety bagatelizowana przez rodziców. Co jest najczęstszą przyczyną wspomnianej choroby? Próchnica u niemowlaka – objawy mogą nie być widoczne gołym okiem.

Wczesne objawy próchnicy zębów u niemowlaka

Warto wiedzieć, że w początkowej fazie próchnica może być mało zauważalna. Schorzenie w najprostszym możliwym ujęciu polega na demineralizacji szkliwa, co w rezultacie może prowadzić do ubytku próchnicowego. Objawem, na który powinno się zwrócić szczególną uwagę, jest biało-żółty nalot przylegający do zębów malucha. Ponadto w kolejnej fazie rozwoju omawianej choroby może pojawić się szorstka, matowa biała plama. Stosunkowo łatwo będzie ją dostrzec, odróżnia się ona bowiem od zdrowego szkliwa.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżeli nie zostanie wdrożona właściwa higiena na tym etapie, a także leczenie stomatologiczne, choroba będzie się cały czas rozwijała. Należy mieć świadomość, że odwapniona i cienka warstwa szkliwa nie tylko zacznie się załamywać, ale również ciemnieć. Doprowadzi to do powstania ubytku próchnicowego. Warto wiedzieć, że może nawet dojść do stanu zapalnego. Wspomniana faza próchnicy będzie wymagała interwencji lekarza. Próchnica u niemowlaka – objawy powinny być dla rodziców sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś złego.

Co powoduje próchnicę?

Próchnica u niemowląt tak samo, jak w przypadku osób dorosłych powstaje na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Dzieci muszą widzieć rodziców podczas mycia zębów, będą mogły się wtedy na nich wzorować. Godny uwagi jest fakt, że o higienę jamy ustnej powinno się zacząć dbać już w wieku niemowlęcym, jeszcze przed rozpoczęciem ząbkowania. Zalecane jest, by dziąsła były regularnie myte wacikiem lub gazikiem nasączonym ziołowym naparem, wodą.

Ponadto wraz z upływem czasu rodzice powinni uczyć swoje pociechy systematycznego dbania o higienę jamy ustnej. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzieci, których mleczaki są słabo zmineralizowane, będą znacznie bardziej podatne na działanie bakterii. Należy również zaznaczyć, że próchnica u dzieci bardzo często jest rezultatem niewłaściwego żywienia. Próchnica u niemowlaka – objawy mogą powodować ogromny ból podczas jedzenia.

Leczenie próchnicy u dzieci

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sposób leczenia próchnicy u dzieci w wieku niemowlęcym będzie uzależniony od stopnia zaawansowania omawianej choroby. Godny uwagi jest fakt, że w początkowej fazie w zupełności będzie wystarczało wykonanie fluoryzacji, a także mycie zębów pastą bogatą we fluor. Z kolei w sytuacji, gdy próchnica będzie rozwinięta do stopnia zaawansowanego, stomatolog dobierze indywidualną metodę leczenia.

W zdecydowanej większości przypadków będzie ona polegała na mechanicznym usunięciu chorych tkanek i wypełnieniu danego zęba plombą. Warto wiedzieć, że stomatolodzy mogą także zastosować zabieg impregnacji zębów, czyli namoczeniu zębów dotkniętych próchnicą w roztworze azotanu srebra. Jego zadaniem jest bowiem zahamowanie rozwoju próchnicy.