czy-afty-sa-zarazliwe
Ciekawostki

Czy afty są zaraźliwe? Badamy tę przypadłość.

Afty nie są duże, ale sprawiają ogromny ból. Może pojawić się w każdym wieku i to niezależnie od płci. Warto wiedzieć, czy afty są zaraźliwe oraz jak się ich pozbyć raz na zawsze. Afty to zmiany w jamie ustnej, które występują głównie na wargach, języku, a także na śluzówce policzków.

Czym są afty?

Mają postać małych i okrągłych owrzodzeń, które po dwóch dniach pokrywają się żółtym lub szarym nalotem. Z reguły powinny jednak zniknąć po 7 – 8 dniach. W sytuacji, gdy nie znikają warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania. Należy jednak mieć na uwadze, że afty nie są zaraźliwe, ponieważ nie jest to skutek wirusowej infekcji. Przed pojawieniem się afty może wystąpić mrowienie lub pieczenie w miejscu tego małego owrzodzenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że afty powodują duży dyskomfort i mogą być naprawdę dokuczliwe.

Mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie, a do tego pojawiają się w najmniej spodziewanych sytuacjach. Różne czynniki mają wpływ na pojawienie się aft. Można wyróżnić afty duże oraz małe, które są nawrotowe lub przewlekłe. Wśród przyczyn można wymienić próchnicę lub inne choroby zębów, uraz śluzówki, źle dobrana proteza, antybiotyki, uwarunkowania genetyczne, alergia oraz stres. Najczęściej pojawiają się oczywiście małe afty. Można jednak dosyć szybko się ich pozbyć i z reguły nie pozostawiają żadnych blizn. Odpowiedź na pytanie czy afty są zaraźliwe jest oczywiście negatywna.

Od czego powstaje afta?

Duże afty są znacznie bardziej problematyczne, ale pojawiają się też zdecydowanie rzadziej. Ich średnica może osiągać nawet 3 cm, dlatego są bardzo duże i bolesne. Charakterystyczne objawy jakie towarzyszą dużym aftom to powiększone węzły chłonne oraz osłabienie. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ stan zapalny może się przenieść na resztę ciała.

Duże afty utrudniają także mówienie oraz jedzenie, dlatego jakiekolwiek czynności wykonywane aparatem mowy powodują ból. Zmiany najczęściej występują w okolicy gardła lub na podniebieniu. Niestety duże afty goją się znacznie dłużej i stosunkowo często powstają blizny.

Przyczyny dużych aft są także bardziej poważne i mogą dotyczyć zaburzeń hormonalnych oraz zaburzeń autoimmunologicznych, takich jak na przykład HIV. Można także wyróżnić afty opryszczkopodobne, które są bardzo liczne, małe i równie bolesne. Najczęściej są one głównym objawem opryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Pacjenci nie muszą się jednak martwić o to czy afty są zaraźliwe.

Afty – sposoby zapobiegania

W jamie ustnej pacjenta może pojawić się nawet kilkaset małych aft. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nieleczona próchnica również może powodować afty. Dlatego warto raz na jakiś czas wykonać fluoryzację zębów, która może temu zapobiec. Afty ciężko jest usunąć raz na zawsze, ponieważ lubią nawracać. W pierwszej kolejności trzeba wyleczyć wszystkie zęby oraz oczyścić zęby z kamienia i płytki nazębnej.

Kluczowa jest higiena jamy ustnej, a osoby noszące aparat ortodontyczny powinny skorygować elementy, które podrażniają śluzówkę. Dobrym pomysłem jest także wyeliminowanie kwaśnych produktów i gorących posiłków, które mogą wywoływać dodatkowe podrażnienia. W aptekach są też dostępne specjalne preparaty na afty bez recepty.