czy-boli-leczenie-kanalowe-ze-znieczuleniem
Endodoncja

Czy boli leczenie kanałowe ze znieczuleniem?

Dzisiejszy świat niesie ze sobą wiele dobrych wynalazków. Jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe aby postęp technologiczny mógł się rozwijać tak szybko. Odnotowuje się bardzo prężny progres jeśli chodzi o przemysł związany ze stomatologią. Dziś, nie trzeba jak kiedyś wyrywać zakażonego zęba. Możliwe jest leczenie i wyleczenie nawet w najbardziej paskudnym przypadku. To czy leczenie zębów boli? Owszem, może. Czy boli leczenie kanałowe ze znieczuleniem? I tak i nie. Warto zapytać specjalistę jakiego typu znieczulenia poleca i zorientować się najlepiej wcześniej.

Leczenie kanałowe – na czym polega zabieg

Leczenie endodontyczne, bo tak nazywane jest również leczenie kanałowe to nic innego niż leczenie zębów, które są nieodwracalnie uszkodzone. Polega ono na usuwaniu z zęba zmienionego chorobowo, uszkodzonych tkanek. Dalej zabezpiecza się powstałą w wyniku zabiegu przestrzeń wypełniając ją odpowiednim materiałem.

Dzięki temu, że tak szybko następuje rozwój technologi doczekaliśmy się zupełnie innego, znacznie bardziej skomplikowanego poziomu leczenia. Kiedyś panicznie bano się zabiegów dentystycznych.

W głowach pojawiała się myśl o strasznie bolesnym zatruwaniu zęba i na myśl o kolejnych wizytach po prostu przerażenie. Do dziś mimo tego, że istnieją świetnej jakości znieczulenia wielu boi się panicznie przejść przez próg gabinetu dentystycznego. Nie ma się co dziwić jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że do niedawna znieczulenie nie było popularne, a bez zdjęcia rentgenowskiego ciężko było ocenić co dzieje się z zębem. Szczęśliwie dziś leczenie wygląda kompletnie inaczej i można zaufać dentyście, a nawet trzeba. Sytuacje, które dają czerwone ostrzegawcze światło, że należy skorzystać z usług są:

  • zdecydowanie martwica miazgi,
  • bardzo często źle wykonane leczenie kanałowe,
  • próchnica wtórna,
  • małe urazy, które spowodowane są bodźcami mechanicznymi,
  • narażenie zęba na różnego typu bodźce w tym termiczne.

Rodzaje znieczuleń

Znieczulenia stomatologiczne związane z leczeniem kanałowym można podzielić na następujące rodzaje:

  • pierwsze z nich to tak zwane znieczulenie nasiękowe. Jest to typ znieczuleń polegający na wstrzykiwaniu danego środka znieczulającego do dziąsła jak najbliżej wierzchołka korzenia zęba. Co ważne środek, który ma znieczulać podany odpowiednio przez błonę śluzową wykazuje zdolności penetracji przez okostną w głąb kości,
  • drugi popularny środek to znieczulenie przewodowe. Lek znieczulający w tym przypadku musi zostać dostarczony bezpośrednio do nerwu.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Zakłada się, że leczenie kanałowe może być wykonywane bez względu na wiek, u praktycznie każdej osoby. Jednak nie zgadzają się w tym poglądem wszyscy dentyści. Natomiast przyjmuje się, że choroby ogólnoustrojowe nie są przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego.

Na pewno istnieje określona grupa osób z grupy tak zwanego podwyższonego ryzyka, których to objawy w wyniku leczenia kanałowego mogą się zaostrzyć. Należą do nich takie grupy schorzeń jak: choroby serca, stawów, nerek czy obniżona odporność.