Leczenie zębów - narkoza
Endodoncja

Leczenie zębów – narkoza

Nie tylko choroby zębów, ale również proces ich leczenia często bywa bardzo bolesny. Z uwagi na ból oraz reakcje pacjenta, w niektórych wypadkach zaleca się wykonywanie zabiegów dentystycznych w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. Dowiedz się, na czym polega leczenie zębów narkoza, kiedy podejmuje się decyzję o znieczuleniu ogólnym i jakie mogą być skutki uboczne zastosowania narkozy.

Na czym polega leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie zębów narkoza różni się tym od standardowych zabiegów, że pacjent zamiast znieczulenia miejscowego, które w przypadku niektórych schorzeń zębów nie jest w pełni skuteczne, zostaje wprowadzony w stan znoszący świadomość, odruchy oraz czucie. Podczas gdy specjalista anestezjolog monitoruje funkcje życiowe pacjenta i jego reakcje na podane anestetyki, dentysta może bez przeszkód wykonać nawet najbardziej przykre i długotrwałe zabiegi. Leczenie zębów pod narkozą wymaga
wcześniejszej konsultacji nie tylko z dentysta, ale również z anestezjologiem z uwagi na możliwe powikłania znieczulenia ogólnego. Z drugiej strony, pozwala ono na bezpieczne i nietraumatyzujące pacjenta wykonanie rozległych zabiegów.

Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym

Na leczenie dentystyczne pod narkozą decyduje się w przypadku, gdy pacjent nie reaguje na znieczulenie miejscowe, u osób z utrudnionym kontaktem, kiedy pacjent wymaga bardzo rozległego leczenia, które inaczej trzeba by rozłożyć na wiele wizyt, a także u pacjentów z silną dentofobią. Leczenie zębów narkoza może być zalecane szczególnie wtedy, gdy zabieg przeprowadzany w sposób standardowy byłby szczególnie bolesny i przykry dla pacjenta, a nie występują przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia ogólnego. Pod narkoza można przeprowadzić leczenie kanałowe wielu zębów podczas jednej wizyty, usuwanie wielu zębów, oczyszczanie i plombowanie zębów silnie dotkniętych próchnicą oraz inne zabiegi dentystyczne.

Możliwe skutki uboczne narkozy

Choć znieczulenie ogólne jest, w przypadku długich lub bolesnych zabiegów, wygodne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza, należy zdawać sobie sprawę z możliwych skutków ubocznych oraz powikłań. Ponieważ substancje wykorzystywane do wprowadzenia pacjenta w stan narkozy oddziałują silnie na cały organizm i zaburzają przekazywanie sygnałów przez system nerwowy, mogą powodować szczególne problemy u osób z wrażliwym układem nerwowym, czyli na przykład dzieci czy osób cierpiących na chorobę Alzheimera.

Do poważnych powikłań należą zatrzymanie pracy serca, niedotlenienie mózgu czy zapalenie płuc wynikające z zachłyśnięcia się treścią żołądka. Tego typu powikłania zdarzają się jednak bardzo rzadko, ponieważ w trakcie zabiegu jest się pod stałą kontrolą lekarza monitorującego funkcje życiowe. Natomiast w zależności od indywidualnej reakcji organizmu, normalne jest wystąpienie po przebudzeniu w mniejszym lub większym stopniu takich skutków ubocznych, jak mdłości, wymioty, ból głowy, podrażnienie dróg oddechowych i uczucie duszności oraz ogólne osłabienie.