Lakierowanie zębów mlecznych u dzieci
Profilaktyka

Lakierowanie zębów mlecznych u dzieci

Profilaktyka stomatologiczna u dzieci jest niezwykle ważna i ma znaczący wpływ na zdrowie ich zębów. Zęby mleczne, choć z czasem wypadną, powinny być utrzymywane w czystości i w razie potrzeby leczone. Dzieci powinny odwiedzać stomatologa nawet co cztery miesiące, ponieważ zmiany próchnicowe na mleczakach rozwijają się bardzo szybko. Aby uniknąć związanego z nimi bólu, warto zdecydować się na lakierowanie zębów mlecznych u dzieci.

Na czym polega lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów polega na nałożeniu na ich szkliwo preparatu z dużą zawartością fluoru. Dzięki temu zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na działanie bakterii próchnicznych.

Przed nałożeniem preparatu stomatolog najpierw oczyszcza ząb a później przy użyciu niewielkiego pędzelka go lakieruje.

Zabieg powinno wykonywać się dwa razy w ciągu roku. Jeśli zaś ryzyko wystąpienia próchnicy jest większe, to nawet cztery razy w roku.

Lakierowanie zębów mlecznych u dzieci – wskazania

Dzieci, choć często bardzo się starają, nie potrafią dokładnie myć zębów. Jeśli pomagają im dorośli, zachowanie higieny jest prostsze. Często jednak maluchy, kierowane chęcią bycia samodzielnym, nie pozwalają rodzicom uczestniczyć w myciu zębów. To, w połączeniu z niezdrową (czytaj słodką) dietą, może sprzyjać rozwojowi próchnicy.

Lakierowanie zębów mlecznych daje im dodatkową ochronę. Dzięki dodatkowej dawce fluoru zawartej w lakierze, szkliwo zębów jest wzmocnione. Anatomicznie szkliwo mleczaków jest dwukrotnie cieńsze od tego na zębach stałych, więc takie wsparcie jest bardzo potrzebne.

Ponadto przy pomocy lakierowania można też leczyć próchnicę początkową u dzieci. Wtedy nie ma konieczności rozwiercania zęba i zakładania plomby. Wystarczy oczyścić ząb z bakterii i nałożyć lakier.

Lakierowanie zębów u dzieci – o czym warto pamiętać?

Lakierowanie zębów mlecznych u dzieci to, obok ich lakowania, jeden z zabiegów profilaktycznych wykonywany u małych pacjentów. Jest całkowicie bezbolesny i nieodczuwalny.

Dawka fluoru, którą dzieci otrzymują w trakcie zabiegu jest bezpieczna. Nawet jeśli dziecko zacznie zlizywać lakier z zębów, nie spowoduje to żadnych konsekwencji (poza tymi, że zęby nie będą należycie zabezpieczone).

Rodzice powinni pilnować, by dziecko nie jadło i nie piło niczego po wykonaniu lakierowania przez około 45 minut, a najlepiej kilka godzin. Warto więc podać dziecku posiłek przed wizytą u dentysty i wspierać je w tym, by jak najdłużej wytrzymało bez jedzenia po lakierowaniu.

Zasadniczo używanie preparatów z fluorem nie powoduje dolegliwości alergicznych. Fluor niezwykle rzadko uczula. Jeśli u dziecka nic się nie działo po umyciu zębów pastą z fluorem, samo lakierowanie też nie będzie dla niego szkodliwe.

Dzieci, u których uda się zachować zdrowe zęby mleczne, będą mieć szansę na to, że na zębach stałych także nie pojawią się zmiany próchnicze. Wyrobienie w dziecku odpowiednich nawyków: regularne mycie zębów, zdrowa dieta, kontrole stomatologiczne, zaprocentuje w przyszłości w postaci zdrowego i pięknego uśmiechu.