Licówki kompozytowe na zęby
Implantologia

Licówki kompozytowe na zęby

Nie ma osoby, która nie lubiłaby się uśmiechać swobodnie i z pewnością siebie, ukazując jednocześnie piękne, zadbane i białe zęby. Taki zdrowy uśmiech robi świetne pierwsze wrażenie i jest przepustką do wielu drzwi. Jeżeli jednak Twoje zęby nie są już tak białe jak kiedyś lub są wyszczerbione, popękane lub krzywe, możesz rozważyć zastosowanie licówek stomatologicznych. Aby pomóc Ci zrozumieć tę procedurę stomatologii estetycznej od początku do końca, warto poznać bliżej, czym są w istocie licowki kompozytowe na zeby i na czym polega ich zakładanie w praktyce.

Co to jest licówka kompozytowa?

Licowki kompozytowe na zeby to doskonała opcja, jeśli chcesz poprawić swój uśmiech, jednocześnie chroniąc zęby. Są to cienkie płatki, które zazwyczaj wykonywane są z porcelany w kolorze zęba lub z innych trwałych materiałów kompozytowych. Te stomatologiczne uzupełnienie protetyczne przykleja się do przedniej części zębów, aby ukryć niedoskonałości lub wymiernie poprawić ich wygląd. Licówki można dopasować do pojedynczego zęba lub do wielu zębów.

Jak wiele pomysłów medycyny estetycznej, także i licówki narodziły się w stolicy światowego kina – w Hollywood. Pierwsze prototypy były dziełem amerykańskiego dentysty Charlesa Pincus’a, który w ten sposób poprawiał wygląd filmowych gwiazd ekranu. Te pierwsze rozwiązania były jednak bardzo nietrwałe i dopiero dalszy rozwój protetyki umożliwił stworzenie uzupełnień kompozytowych, jakie znamy dzisiaj.

Licówka kompozytowa zakładanie – na czym polega?

Przede wszystkim, pierwszym krokiem, jeżeli chodzi o licowki kompozytowe na zeby, powinna być konsultacja z dentystą. Pomoże to ustalić szczegółowo cele, jakie mają być osiągnięte dzięki wdrożeniu tej procedury protetycznej. Stomatolog może następnie wykonać zdjęcia rentgenowskie, aby zidentyfikować wszelkie problemy dentystyczne, którymi należy się zająć w pierwszej kolejności.

Na wstępie zabiegu dentysta podaje znieczulenie miejscowe, aby zapewnić większy komfort pacjenta. W zależności od rodzaju wybranych licówek proces instalacji może obejmować usunięcie części szkliwa, aby zapewnić prawidłowe przyleganie uzupełnienia do zębów.
Samo zakładanie licówek można przeprowadzić podczas jednej wizyty, ale czasami (większa ilość zębów) konieczne jest wykonanie odlewu formy zębów i wysłanie jej do laboratorium protetycznego, gdzie wykonuje się odpowiednio dopasowane licówki kompozytowe. W pierwszym wypadku dentysta używa specjalnego wzornika, według którego ustalany jest kształt i rozmiar zęba. Dopasowywany jest też właściwy kolor uzupełnienia. Sam kompozyt łączony jest z frontem zęba za pomocą stomatologicznego kleju.

Kiedy można stosować licówki kompozytowe?

Generalnie wskazaniem do przeprowadzenia powyżej opisanego zabiegu są wypadki, w których szkliwo jest znacznie już zużyte. Zęby wówczas mogą stać się niezwykle wrażliwe na odczucia gorąca i zimna. Licówki mogą w ten sposób pełnić rolę ochronnej osłony zębów, zmniejszając ich wrażliwość i poprawiając wygląd. Dodatkowo, jeśli chcesz poprawić kształt lub kolor swoich zębów, licówki dentystyczne mogą skorygować te problemy i pomóc w uzyskaniu zdrowego uśmiechu.