Nadwrażliwość zębów jest problemem bardzo powszechnym. Może na nią cierpieć nawet 57% osób. Objawia się bólem w czasie spożywania zimnych oraz gorących posiłków. Mycie zębów również może okazać się nieprzyjemne. Nadwrażliwość zębów co robić, by ją wyleczyć?
Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?
Nadwrażliwość zębów ujawnia się w codziennym funkcjonowaniu. Najczęściej ból odczuwalny jest w momencie spożywania ciepłych lub zimnych posiłków. Chcąc zminimalizować działanie temperatury na zęby warto napoje pić przez słomkę.
Kłopotliwe jest również mycie zębów. Dotykanie szczoteczką zębów powoduje dyskomfort. Zastanawiając się, nadwrażliwość zębów co robić, warto zacząć od prawidłowej higieny jamy ustnej. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Należy skoncentrować się na tych modelach, które mają miękkie włosy. Można zdecydować się również na średni włos. Należy unikać szczoteczek o twardym włosiu.
Kolejnym czynnikiem jest umiejętne mycie zębów. Nie można wykonywać ruchów poziomych. Bardzo ważne jest, by szczotkowanie było wykonane od dołu do góry. Chcąc wzmocnić efekty szczotkowania warto zdecydować się na specjalne pasty do zębów, które zawierają związki fluoru. Pasta wzbogacona o fluor zamyka kanaliki zębiny. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy w paście znajduje się potas, który zredukuje ból.
Ważnym elementem dbania o zęby z nadwrażliwością jest częste ich mycie. Warto robić to po każdym posiłku. Chcąc zapewnić sobie prawidłową higienę jamy ustnej, należy również korzystać z nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmów. Ważne jest również stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Nie tylko odświeżają oddech, ale przede wszystkim neutralizują bakterie.
Spożywane pokarmy mają duży wpływ na kondycję naszych zębów. Zastanawiając się nadwrażliwość zębów co robić warto pamiętać, by unikać słodkich potraw, które niszczą zęby. Chcąc zminimalizować ból koniecznie trzeba również zrezygnować z kwaśnych potraw.
Po zjedzeniu kwaśnych potraw nie należy myć zębów od razu. Trzeba odczekać około godziny. Chcąc zminimalizować działanie kwasów na zęby można przepłukać jamę ustną wodą.
Czy da się wyleczyć nadwrażliwość zębów?
Nadwrażliwość zębów można wyleczyć. Należy zacząć od wyleczenia ubytków przyszyjkowych. Odsłonięte szyjki oraz korzenie zębów są bardzo wrażliwe. Ich wyleczenie pozwoli zlikwidować ból.
Zastanawiając się nadwrażliwość zębów co robić warto wiedzieć, że lekarz stomatolog może zaproponować kurację specjalnym preparatem z fluorem. Środek ten tworzy warstwę ochronną na zębach.
Innym, również skutecznym sposobem, jest wykorzystanie płynnego szkliwa. Jest to substancja, która zawiera fosforany oraz wapń. Dzięki niej działanie kwasów na zęby zostanie zredukowane. Jednocześnie zostanie przyspieszona mineralizacja szkliwa.
W sytuacji, gdy te zabiegi nie przyniosą pacjentowi ulgi, lekarz stomatolog może zaproponować wykonanie wypełnień kompozytowych. Ich zadaniem jest osłonięcie zębiny przed zewnętrznymi czynnikami, które prowadzą do podrażnienia zęba.
Szyjki zębowe zostają odsłonięte przede wszystkim przez działanie kamienia nazębnego. Jest to osad, który pojawia się na zębach. Po pewnym czasie mineralizuje się i twardnieje. Kamień nazębny wnika pod dziąsła obniżając je.
Regularne wizyty u dentysty, w czasie których lekarz wykona skaling zębów, to sposób na zachowanie zdrowych zębów. Usuwanie kamienia powinno się przeprowadzać minimum raz w roku.
W gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić również laseroterapię. Jest to zabieg, który zamyka kanaliki zębiny. Wadą tego zabiegu jest jego czasowe działanie. Po pewnym czasie należy go powtórzyć.
Trzeba również pamiętać, by zadbać o dziąsła. Stan zapalny musi zostać wyleczony.
Skuteczne sposoby
Osoby, które mają problemy z nadwrażliwością zębów, mogą unikać ich mycia, gdyż odczuwają wtedy ból. Jest to złe rozwiązanie!
Zastanawiając się nadwrażliwość zębów co robić trzeba pamiętać, że najważniejsza jest prawidłowa higiena. Ważne jest używanie odpowiedniej pasty, która wzbogacona jest we fluor. Duże znaczenie ma również ścieralność. Pasty dla osób z nadwrażliwością charakteryzują się niskim stopniem ścieralności szkliwa. Pasty oznaczone symbolem RDA 30 są przeznaczone do nadwrażliwych zębów.
Osoby, które borykają się z nadwrażliwością zębów powinny unikać ich wybielania. Jest to zabieg, który może zostać przeprowadzony wyłącznie, gdy zęby są naprawione. Nie mają żadnych ubytków, wad oraz odsłoniętych szyjek zębowych.
Z nadwrażliwością zębów można również walczyć przy pomocy domowych sposobów. Pomogą płukanki z ziół. Szałwia ma działanie ściągające oraz bakteriobójcze. Olej cynamonowy oraz goździkowy złagodzą ból.
Nadwrażliwość zębów jest bardzo uciążliwą dolegliwością. Można jednak sobie z nią poradzić. Bardzo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, regularne kontrole u lekarza stomatologa oraz rezygnacja z potraw, które niekorzystny zły wpływ na kondycję zębów. Dbając o zęby w ten sposób można w krótkim czasie pozbyć się lub w znacznym stopniu złagodzić dolegliwości.