czy-prochnica-moze-sie-cofnac
Profilaktyka

Czy próchnica może się cofnąć? Odpowiadamy na pytanie.

Choroba jaką jest próchnic zębów dotyka bardzo dużą część społeczeństwa. Dotyka ona mieszkańców różnych krajów świata, lecz najbardziej popularna jest wśród społeczności, których dieta składa się z dużej ilości cukrów. Ludzie często zastanawiają się nad sposobami leczenia próchnicy oraz nad tym czy próchnica może się cofnąć.

Sposoby zapobiegania próchnicy

Niezwykle ważne jest zapobieganie próchnicy już w okresie prenatalnym. Profilaktykę próchnicy powinna być wdrożona już w czasie ciąży dlatego, że w 4 miesiącu życia płodu zaczyna się proces mineralizacji zębów mlecznych. W drugiej połowie ciąży mineralizują się natomiast zęby stałe. Wszelakie choroby zębów atakujące matkę w ciąży są również niebezpieczne dla płodu i jego stanu jego narządu zębowego.

Szczególnie ważne jest też niepopełnianie błędów pokarmowych. Dieta powinna być bogata w wapń, fosfor, magnez oraz witaminy i mikroelementy. Składniki te mają ogromny wpływ na tworzenie na wzrost zębów oraz ich trwałość, co za tym idzie również na podatność na próchnicę.

Dieta kobiety w ciąży powinna być bogata w witaminy A, B, C i D oraz wyżej wspomniane składniki mineralne. Warto też pamiętać o ograniczeniu węglowodanów. Także po narodzinach odżywianie jest bardzo ważne, ponieważ trwa proces mineralizacji zębów. Niemowlę musi być więc odżywiane mlekiem matki. Takie mleko jest pokarmem niezwykle pełnowartościowym przez co pomaga w prawidłowym rozwoju zębów.

Gdy dziecko dorasta posiłki powinny być zróżnicowane, szczególnie kiedy okres dojrzewania nabiera tempa. Powyżej 16 roku życia, kiedy uzębienie jest całkowicie unormowane i stałe ważne jest aby zapobiegać próchnicy. Można temu pomóc między innymi spożywając produkty bogate w nabiał oraz warzywa.

Równie ważne jest konsumowanie pokarmów wymagających intensywnego żucia przez co oczyszczają zęby. Warto też o oczywiste, ograniczyć spożywanie słodyczy. Niezwykle ważne jest też dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Zęby należy myć systematycznie i dokładnie. Warto więc wpoić taki nawyk u małego dziecka dwu lub trzyletniego.

Zęby należy myć rano i wieczorem a gdy to możliwe również pomiędzy posiłkami. Warto też dbać o higienę samej szczoteczki do zębów, po każdym jej użyciu należy ją dokładnie wypłukać letnią wodą oraz dokładnie wysuszyć. Jednorazowe szczotkowanie zębów powinno trwać około dwie lub trzy minuty. Warto dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ nie zawsze jest pewne to czy próchnica może się cofnąć.

Walka z próchnicą

Pierwszą metodą zwalczenia próchnicy jest mineralizacja. Tym sposobem można zwalczyć jedynie tzw. próchnicę początkową. Charakteryzuje się ona białym lub ciemnym nalotem na zębach. Nie wymaga borowania. Lekarz stomatolog, dokonując ten zabieg oczyszcza miejsce oraz nakłada na chore żeby fluor najczęściej w formie żelu albo lakieru. Ma to na celu stworzenie odpowiedniego środowiska dla jonów wapniowych, fosforanowych i fluorkowych. Dzięki temu wcześniej wspomniane jony mogą wbudować się w uszkodzone miejsce.

Drugim, niestety bardziej inwazyjnym sposobem leczenia jest założenie plomby. Zębina, która jest dużo bardziej miękka od szkliwa przez co też jest mniej odporna na próchnica może ulec uszkodzeniu. W tym celu lekarz stomatolog usuwa tkankę zainfekowaną przy użyciu specjalistycznych narzędzi takich jak wiertło lub laser. Następnie musi szczelnie uzupełnić ubytek materiałem dentystycznym nazywanym potocznie plombą.

Ciekawostką jest fakt, iż w Australii przeprowadzono badania na temat tego czy próchnica może się cofnąć. Według wyników tych badań nawet połowa przypadków tej choroby jest odwracalna.