czy-fluoryzacja-jest-bezpieczna
Profilaktyka

Czy fluoryzacja jest bezpieczna? Uspokajamy niedowiarków.

Ludzkość w każdej chwili zaskakuje nas swoimi nowymi osiągnięciami. Wysyp nowych wynalazków to w XX i XXI wieku prawdziwa lawina. Przeciętny człowiek nie jest w stanie nadążyć za nowinkami technologicznymi. Jeszcze niedawno nasi dziadkowie nie znali takich rzeczy, jak na przykład telefony komórkowe. Nie było też tylu specjalistów, co dziś. I tak, jednym z novum na rynku medycznym, jest fluoryzacja zębów.

Szacuje się, że z próchnicą zmaga się nawet 70 procent dorosłych i jeszcze więcej dzieci. Próchnica i nadwrażliwość zębów to najczęstsze problemy stomatologiczne w Polsce. Dane te są przerażające. Faktem jest, że aby temu zapobiec, wystarczy odpowiednia higiena naszych zębów oraz działania przeciwpróchnicze. Ale czy fluoryzacja jest bezpieczna i na czym polega?

Fluoryzacja – co to jest?

Zabieg fluoryzacji jest jedną z najczęstszych metod związanych z zapobieganiem powstawaniu próchnicy w obrębie jamy ustnej. Sama metoda cieszy się dużą popularnością i skutecznością. Fluor ma bardzo dobre działanie na zęby. Fluoryzacja zębów, inaczej zwana kontaktową, jest to zabieg, w którym wykorzystuje się związki fluoru. W wysokich dawkach może on być trujący, dlatego należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Faktem jest, że jego odpowiednia ilość jest konieczna do prawidłowej budowy kości oraz zębów. Jest to bardzo potrzebna substancja dla naszego zdrowia, która następująco działa na nasze zęby:

  • przyczynia się do hamowania rozwoju bakterii,
  • wspiera odbudowę w miejscach, gdzie pojawiają się drobne ubytki,
  • swoim działaniem tworzy na zębach swoistą barierę, która ma na celu utrudnianie przywierania osadu oraz tworzenia kamienia nazębnego.

Czy fluor jest szkodliwy?

Już dawno temu udowodniono, że fluor dostępny w pastach do zębów jest całkowicie bezpieczny. Jego stężenie jest przebadane i nie ma powodów do zmartwień. Owszem, fluor jako substancja może być szkodliwy i wykazywać toksyczne działanie, jednak tylko w sytuacji gdyby został on przez nas mocno przedawkowany. Jak powszechnie wiadomo, jest on dostępny w żelach do fluoryzacji, paście do zębów oraz innych preparatach do pielęgnacji jemy ustnej.

W takich ilościach jest całkowicie bezpieczny. Śmiertelna dawka fluoru wynosi od 5 do 10 g. Nie jest fizycznie możliwe, aby w preparatach ogólnodostępnych w aptekach, czy sklepach spożywczych, zaszkodził nam choć trochę. Czy fluoryzacja jest bezpieczna? Jak najbardziej tak!

Czy fluoryzacja w szkole jest konieczna?

Fluoryzacja jest przeprowadzana w większości szkół w klasach 1-6. Faktem jest, że stosowanie, pod ścisłym nadzorem, niewielkiej ilości specyfiku z fluorem jest całkowicie bezpieczne i bardzo istotne dla prawidłowego stanu zębów najmłodszych, którzy często już w tym wieku mają bardzo duże problemy z próchnicą.

Obecne zalecenia dotyczące fluoryzacji przedstawiane przez specjalistów w tej dziedzinie, oparte są na faktach. Zarządzenia dotyczące fluoru, które przedstawiają eksperci, oparte są na dowodach naukowych publikowanych przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej i inne podobne instytucje.