Wiele osób boryka się z problemami związanymi ze słabym szkliwem zębów. Bardzo często szkliwo kruszy się i żółknie. Wygląda to nieestetycznie, jednak nie jest to jedyny problem. Uszkodzone szkliwo może prowadzić do bólu zębów oraz wrażliwości na niskie i wysokie temperatury, co w konsekwencji powoduje niedogodności podczas spożywania posiłków. Co wzmacnia szkliwo zębów?
Przyczyny osłabienia szkliwa
Niestety twardość szkliwa wraz z wiekiem i pod wpływem wielu niekorzystnych czynników ulega osłabieniu. Jest wiele przyczyn, które do tego prowadzą. Jeśli chcemy zadbać o nasze zęby, to przede wszystkim ważne jest wykluczenie z jadłospisu niektórych produktów. Oczywiście nie bez znaczenia jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Do mycia zębów musimy używać dobrej szczoteczki o średniej twardości. Twarde mogą zbyt mocno oddziaływać na szkliwo.
Szczoteczka powinna być wymieniana co trzy miesiące. Bardzo dobrze czyszczą szczoteczki elektryczne. Oprócz mycia, zęby należy również nitkować. Wystarczy raz dziennie na wieczór. Dzięki nitkowaniu usuniemy resztki pokarmu, które ciężko jest wyczyścić szczoteczką. Szkliwo ulega uszkodzeniu, ponieważ wiele osób źle dba o higienę jamy ustnej. Również nieregularne wizyty u stomatologa niekorzystnie wpływają na stan uzębienia. Zbyt późne wykrycie ubytków lub zmian w okolicach dziąseł może mieć poważne skutki.
Odpowiednia dieta
Wiemy już, jakie przyczyny mogą prowadzić do osłabienia szkliwa. Jedną z nich jest zła dieta. Jakie produkty są odpowiednie, aby zachować zdrowy uśmiech? Co wzmacnia szkliwo zębów? Dieta powinna być bogata w witaminy i minerały. Szczególnie dobroczynnie na szkliwo wpływa witamina D. Jest to witamina słońca, gdyż największe jej pokłady nasz organizm kumuluje podczas kąpieli słonecznych. Również ryby i owoce morza zawierają sporo tej drogocennej witaminy. Jednak żyjemy w klimacie, w którym słońca jest niewystarczająco, dlatego powinniśmy suplementować tę witaminę przez cały rok.
Jednym z głównych składników budulcowych zębów jest wapń. To dzięki niemu zęby stają się twarde. Dużo wapnia zawierają produkty mleczne. Jest on także obecny w migdałach, szpinaku, fasoli czy rukoli. Oprócz wapnia na szkliwo duży wpływ ma fosfor, który w znacznych ilościach znajduje się w orzechach, serze żółtym, wątróbce czy soi. Z diety powinniśmy wyeliminować napoje gazowane, słodycze i produkty przetworzone, które nie dostarczają organizmowi żadnych substancji odżywczych. Wręcz przeciwnie. Duże ilości spożywanych niezdrowych produktów wypłukuje z organizmu cenne minerały i witaminy.
Częste wizyty u dentysty
Wiemy już, co wzmacnia szkliwo zębów. Jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się zdrowymi zębami, to musimy regularnie chodzić na wizyty do gabinetu stomatologicznego. Każda osoba powinna odwiedzić dentystę raz na pół roku. Chyba że odczuwany jest ból zęba lub inne dolegliwości, to wizytę należy przyspieszyć. Raz w roku stomatolog powinien ściągnąć kamień nazębny, który nagromadził się w jamie ustnej. Częste wizyty kontrolne zapobiegają poważnym problemom zdrowotnym zachodzącym w jamie ustnej.