Dlaczego krwawią dziąsła
Bez kategorii Ciekawostki

Dlaczego krwawią dziąsła?

Dlaczego krwawią dziąsła to dość popularne pytanie. Niestety ten problem dotyka wielu osób. Większość z nas nie przywiązuje większej wagi do problemu krwawiących dziąseł. Często jest tak, że dochodzimy do wniosku, iż to lekkie uszkodzenie powstałe w czasie szczotkowania, którym nie warto się przejmować. Okazuje się jednak, iż krwawienie z dziąseł często jest sygnałem, iż w naszym organizmie dzieje się coś poważniejszego. Jeśli krew płynie z dziąseł, to może to sugerować o poważniejszych schorzeniach, które na pierwszy rzut oka wcale nie są związane ze zdrowiem naszych zębów. W przypadku gdy ślady w czasie szczotkowania pojawią się regularnie, to najlepiej będzie udać się do lekarza stomatologa oraz przeprowadzić niezbędne badania.

Braki witaminowe

Pacjenci często zastanawiają się, dlaczego krwawią dziąsła. Przyczyną może być brak witamin. Niedobór wielu z nich, zwłaszcza C oraz K może powodować krwawienie dziąseł. Ponadto witamina C jest równie istotna. Często jej niedobór powstaje wtedy, kiedy spożywamy za mało warzyw oraz owoców. Niedobór witaminy K często jest wynikiem wyjałowienia organizmu bądź długotrwałej terapii antybiotykowej.

Jak leczyć krwawiące dziąsła?

Dlaczego krwawią dziąsła i jak je leczyć, to często zadawane pytanie w gabinetach dentystycznych. Należy pamiętać, że kluczowa w leczeniu krwawiących dziąseł będzie częsta higiena jamy ustnej. Nawet po czterech godzinach od szczotkowania na zębach może zacząć gromadzić się szkodliwa płytka bakteryjna. Jeżeli nie zostanie ona w porę usunięta, to można to powodować pogłębienie stanu zapalnego na dziąsłach. Warto podkreślić, że do higieny jamy ustnej trzeba wybrać miękką szczoteczką, która w czasie częstego szczotkowania nie będzie podrażniać dziąseł.

Natomiast trudno dostępne miejsca powinniśmy oczyszczać przy pomocy nici dentystycznych. W przypadku leczenia krwawiących dziąseł, kluczowy będzie także dobór właściwej pasty do zębów. Najlepiej jeśli będzie zawierać fluor, a także substancje przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Do płukania jamy ustnej najlepiej kupić napary ziołowe z szałwii, nagietka czy rumianku. Trzeba też wspomnieć o tym, że jako uzupełnienie kuracji najlepiej skorzystać z żeli, które idealnie sprawdza się w przypadku krwawiących dziąseł. Oprócz tego żele do pielęgnacji jamy ustnej łagodzą uciążliwe oraz bolesne dolegliwości związane z krwawieniem dziąseł.

Jakie leki na krwawiące dziąsła?

Jeżeli krwawienie z dziąseł notorycznie się powtarza, to trzeba iść na wizytę do stomatologa. Oprócz tego można kupić leki na zapalenie dziąseł – są one bez recepty. Dentysta po wizycie powinien przepisać nam leki na krwawiące dziąsła. Najważniejsza będzie przede wszystkim odpowiednia diagnostyka. Dentysta zbada przyczyny krwawienia z dziąseł i przystąpi do leczenia ich. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które mogą zwalczyć ten problem, jednakże wszystko najlepiej będzie przedyskutować z dentystą. Krwawienie z dziąseł może mieć dużo poważniejsze przyczyny, które trzeba jak najszybciej zbadać.