Jak często nitkować zęby
Profilaktyka

Jak często nitkować zęby?

Odpowiednia higiena jamy ustnej zapewnia zdrowy i piękny uśmiech na długie lata. Niestety wielu dorosłych Polaków nie umie dobrze zadbać o zęby. Oprócz mycia ważne jest także nitkowanie, które usuwa resztki jedzenia znajdujące się w trudno dostępnych miejscach dla szczoteczki. Jak często nitkować zęby? Jak prawidłowo powinno się to robić?

Jak używać nici dentystycznej?

Nitkowanie zębów powinno stać się dla każdego rytuałem. Wiele osób zastanawia się, jak często nitkować zęby i czy w ogóle jest to konieczne. Odpowiedź jest jednoznaczna – nitkować powinniśmy codziennie i jest to niezbędny element związany z higieną jamy ustnej. Nitkowanie powinno przebiegać delikatnie. Na początku musimy oderwać odpowiednią długość nici.

Wystarczy około 50 cm, aby wykonać tę czynność prawidłowo. Nić nawijamy na środkowe palce obu rąk i trzymamy między kciukami a palcami wskazującymi. Naciągniętą nicią czyścimy delikatnie każdą przestrzeń tak, jakbyśmy przeciągali linę. Nie wolno wbijać nici w dziąsła, gdyż możemy je poranić. Każdą nową szczelinę czyścimy czystą częścią. Cały proces powinien trwać około 5 minut. Po zakończeniu należy dokładnie wypłukać jamę ustną.

Kiedy nitkować zęby?

Wiemy już, jak często nitkować zęby. Zastanówmy się teraz, kiedy powinniśmy to robić? Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Najważniejsze jest to, aby zęby były nitkowane codziennie. Możemy to robić rano, popołudniami lub przed pójściem spać. Ta czynność powinna wejść w nawyk każdemu tak jak mycie zębów. Od małego powinniśmy zachęcać dzieci, aby także oswajały się z nicią dentystyczną. Jeśli u malucha pojawią się już dwa zęby stałe obok siebie, to możemy pokazywać mu powoli, jak prawidłowo powinno się nitkować zęby.

Oczywiście ważny jest odpowiedni dobór nici dentystycznej. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów nici. Jedne są grubsze, inne cieńsze, wykonane z nylonowych włókien lub nici woskowane. Niektórzy producenci oferują taśmy dentystyczne, które są szersze i bardziej płaskie. Dla dzieci możemy wybrać nici smakowe, które dodatkowo odświeżają oddech. Dostępne są także wersje antybakteryjne oraz z fluorem. Aczkolwiek najważniejsze jest to, aby nić była dobrana do indywidualnych potrzeb. Czynność ta ma być przyjemna i nie powinna kojarzyć się z czymś przykrym.

Najpierw nitkowanie czy szczotkowanie

Bardzo wiele osób zastanawia się nad kolejnością, jeśli chodzi o nitkowanie i mycie zębów. Jest to dylemat, który do końca nie został wyjaśniony. Są różne opinie na ten temat. Jedni twierdzą, że nitkowanie powinno odbywać się po umyciu zębów, a inni, że nitkować należy przed szczotkowaniem. Jeśli zdecydujemy się na drugą wersję, to znacznie więcej będziemy mieli resztek do usunięcia podczas nitkowania. Najważniejsze jest to, aby obie czynności zostały wykonane prawidłowo i solidnie. Musimy się do tego przyłożyć, aby resztki pokarmu nie zalegały pomiędzy zębami. Po szczotkowaniu i nitkowaniu powinno się również użyć płynu do płukania jamy ustnej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie niebezpieczne bakterie zostały usunięte, a my możemy cieszyć się świeżym oddechem.