Białe plamy, które pojawiają się na zębach u części pacjentów, bardzo często bywają bagatelizowane. Niemniej jednak, pomimo tego iż nie powodują żadnych dolegliwości bólowych, najlepiej jest je zdiagnozować. Ich pojawienie się może świadczyć o niedoborach lub też nadmiarze pierwiastków wchodzących w skład szkliwa zębowego.
Czym są białe przebarwienia na zębach?
Trzeba pamiętać o tym, że u dorosłego człowieka zdrowe zęby mogą mieć różny odcień. Decyduje o tym to, jaki kolor ma zębina, przebijająca się przez warstwy szkliwa. Niemniej jednak, na przebarwienia zębów wpływ mają także czynniki zewnętrzne – należą do nich spożywanie barwiących napojów, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a także palenie tytoniu. Jednak wiele osób, u których nazwach pojawiają się białe kropki, jest zaniepokojonych.
Białe przebarwienia na zębach – jak usunąć, by znów móc cieszyć się pięknym uśmiechem – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Na szczęście, z białymi plamkami da się walczyć. Trzeba jednak poznać ich przyczyny.
Fluoroza
Białe przebarwienia na zębach – jak usunąć je, jeśli są objawem fluorozy? Jest to wchłanianie się fluoru w nadmiernych ilościach. Zazwyczaj spowodowane jest zbyt dużą podażą fluoru, czego przyczyną często jest stosowanie nieodpowiednich past do zębów. Fluoroza najczęściej pojawia się u dzieci, które nie posiadają jeszcze zębów stałych.
Pomimo tego że fluoroza nie należy do groźnych schorzeń, warto ją skonsultować u specjalisty. Będzie mógł on doradzić, w jaki sposób postępować, by zmiany nie rozwijały się w dalszym ciągu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że białe odbarwienia, które powstały w wyniku fluorozy są trwałe – nie da się ich usunąć. Jeśli pojawiają się na uzębieniu stałym i są dość widoczne, można zdecydować się na przeprowadzenie różnego rodzaju zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej.
Białe plamy na zębach – leczenie
Białe przebarwienia na zębach – jak usunąć je, by znów móc cieszyć się pięknym i zadbanym uśmiechem? Przede wszystkim, pierwszym krokiem powinno być postawienie diagnozy, która pozwoli rozpoznać problem. Jeśli przyczyną białych plam na zębach jest demineralizacja szkliwa, koniecznie należy podjąć odpowiednie leczenie. Dobrze jest przeprowadzić proces fluoryzacji w gabinecie dentystycznym, a także zastosować zabiegi wykorzystujące żywicę.
W przypadku odwapnienia zębów bardzo ważne jest szybkie postępowanie, bowiem dolegliwość ta może skutkować rozwojem próchnicy. A ta – jak wiadomo – groźna jest dla zdrowia nie tylko zębów, ale i całego organizmu.
Na szczęście specjaliści znają wiele nowoczesnych i sprawdzonych sposobów na to, jak radzić sobie z białymi odbarwieniami na zębach. W przypadku, kiedy przebarwienia są bardzo widoczne, a wybielanie nie przynosi oczekiwanych efektów, można skorzystać z medycyny estetycznej. Wiele osób decyduje się na założenie licówek, które są cienkimi, porcelanowymi płytkami mocowanymi na zębach. Do złudzenia przypominają one naturalne uzębienie i gwarantują naprawdę zadowalający, estetyczny efekt.