W normalnej sytuacji ząb jest mocno i stabilnie osadzony w dziąśle. Posiada korzenie, które utrzymują go w odpowiedniej pozycji. Zdarza się jednak że u pacjentów zęby, nawet te stałe, stają się chwiejne. Co można zrobić w takiej sytuacji? Co zrobić żeby zęby się nie ruszały?
Jakie są przyczyny ruszających się zębów u dorosłych?
Każdy pacjent, który zauważył u siebie chwiejność zębów, nie powinien zwlekać z wizytą u dentysty. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ruszające zęby nie są zjawiskiem normalnym i często występującym. Tylko wizyta kontrolna pozwoli objąć pacjenta szybkim leczeniem, które pomoże zapobiec utracie zębów.
Ruszający się ząb traci swoją stabilność na skutek wychylenia korony zęba w stosunku do kości zębodołu. Osoby, które zauważą u siebie ten problem, nie powinny samodzielnie dotykać zęba, bowiem mogą go rozchwiać jeszcze bardziej. A wtedy może być ciężko go uratować. Ci, którzy zadają sobie pytanie, co zrobić żeby zęby się nie ruszały, powinni jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. Lekarz posiada odpowiednie metody, które pozwolą mu ocenić stopień wychylenia zęba.
Do przyczyn tego stanu rzeczy mogą należeć zmiany w jamie ustnej, które powstały na skutek leczenia ortodontycznego bądź też urazu zgryzu. Dojść także mogło do zmiany wielkości korzeni, do czego mógł przyczynić się przebyty uraz mechaniczny bądź też zapalenie. Bardzo często chwiejność zębów spowodowana jest również przez bruksizm oraz paradontozę.
Jak leczyć rozchwiane zęby?
Z racji tego, że ruszające się zęby mogą przeszkadzać pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu, trzeba zrobić wszystko, by sytuacja wróciła do normy. Odpowiedź na pytanie, co zrobić żeby zęby się nie ruszały, jest jedna – jak najszybciej odwiedzić stomatologa
Lekarz podejmie kroki, które mają na celu zniwelowanie problemu. Najważniejsze jest ustalenie przyczyny, przez którą ząb utracił stabilność. Najczęściej następuje to na skutek próchnicy bądź też paradontozy.
Lekarz stomatolog podejmie kroki, które mają zadaniu wzmocnienie struktury zęba, aby utrzymać go w nieruchomej pozycji. Dodatkowo, trzeba skupić się na wyeliminowaniu przyczyny, która doprowadziła do utraty stabilności zębów.
Jak wzmocnić ruszające się zęby?
Odpowiadając na pytanie, co zrobić żeby zęby się nie ruszały, warto skupić się na profilaktyce. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że minimalna ruchomość jest dla zębów fizjologiczna. Jeśli jednak niestabilność staje się wyraźnie zauważalna, natychmiast trzeba umówić konsultację u specjalisty.
Aby zapobiec utracie zębów, najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka. Ruszające się zęby można wzmocnić przez codzienną, skrupulatną higienę jamy ustnej. Trzeba zadbać o dobranie wysokiej jakości szczoteczki do zębów, pasty, a także płynu do płukania jamy ustnej. Nie wolno zapominać o stosowaniu nici dentystycznych. Dodatkowo, warto wdrożyć dietę, która dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Dodatkowo, pacjent powinien ograniczyć spożycie cukru, który jest jedną z głównych przyczyn próchnicy i może jeszcze bardziej pogorszyć kondycję zębów.