Zajady na ustach – od czego się pojawiły
Stomatologia Estetyczna

Zajady na ustach – od czego się pojawiły?

Zajadę to przykra dolegliwość, z którą w ciągu swojego życia przynajmniej raz zmierzy się większość osób. Przyczyny ich powstawania mogą być różne – od czynników mechanicznych, poprzez rozwijające się w organizmie stany chorobowe. Warto wiedzieć, czym są oraz jak wyglądają zajady, a także – w jaki sposób z nimi walczyć.

Czym są i jak wyglądają zajady?

Zajady – to pękające kąciki ust, które niektórzy chorzy mylą z opryszczką. Tymczasem jest to zupełnie inna dolegliwość i w inny sposób należy z nią walczyć. Osoby, które zadają sobie pytanie : zajady na ustach – od czego się pojawiły, powinny wiedzieć, że za tą dolegliwością może stać wiele różnych przyczyn.

Na początku warto opisać, czym w ogóle są zajady. Otóż, na samym początku choroby chory może odczuwać jedynie swędzenie i pieczenie w kącikach ust. Można także zaobserwować, że skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona i przesuszona. Po pewnym czasie zaczyna ona pękać, przybierając postać trudno gojących się nadżerek. Dolegliwości bólowe znacznie się nasilają, zwłaszcza przy otwieraniu i zamykaniu ust.

Dlaczego powstają zajady?

Trudno o inną tak dokuczliwą dolegliwość, jak zajady na ustach – od czego się pojawiają?

Otóż, bardzo często zajady pojawiają się w wyniku przesuszenia i wystawienia skóry na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Osoby, które nadmiernie się opalają, mogą doprowadzić do pękania skóry w kącikach ust. W grupie ryzyka, jeśli chodzi o zajady, znajdują się też te osoby, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Na pojawienie się zajadów narażone są także osoby, które noszą niewłaściwie dopasowany aparat ortodontyczny. Może on mechanicznie podrażniać kąciki ust, doprowadzając do ich pękania.

Badania wykazują także, że z zajadami boryka się spora liczba osób cierpiących na niedobór witaminy B12. Jeśli zajady często powracają i ciężko się ich pozbyć, można wykonać badania genetyczne, które wykażą, w jaki sposób przebiega metabolizm tej witaminy w organizmie. Na szczęście, jeśli zajady spowodowane są tym czynnikiem, łatwo można z tym walczyć – wystarczy kupić odpowiedni preparat witaminowy.

Jak leczyć zajady?

Nic tak nie uprzykrza życia na co dzień, jak zajady na ustach – od czego się pojawiają i jak z nimi walczyć? Na szczęście, walka z zajadami wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Można zaopatrzyć się w różnego rodzaju maści i specyfiki dostępne w aptece, bądź też wypróbować domowe sposoby.

Szczególnie przydatny może okazać się krem z witaminą b2. Wystarczy wziąć odrobinę dowolnego, tłustego kremu i wymieszać go z pokruszoną kapsułką witaminy B2. Tak powstałą maść należy nakładać w kąciki ust. Trzeba jednak uważać, ponieważ jej intensywnie żółty kolor może barwić skórę. Dlatego ten sposób zdecydowanie lepiej wypróbować w nocy.

W poszukiwaniu sposobu na zajady można zajrzeć również do kuchni. Bardzo skuteczną metodą walki z pękającymi kącikami ust jest mieszanka drożdży i ciepłej wody. Taką papkę można nie tylko nakładać na skórę, ale także spożywać pod postacią napoju.