Przebarwienia na zębach przyczyny
Stomatologia Estetyczna

Przebarwienia na zębach przyczyny

Jeśli chce się mieć naprawdę ładne i zdrowe zęby, trzeba o nie dbać w naprawdę szerokim zakresie. Wiele osób ogranicza się tylko do tego, aby regularnie usuwać z zębów ubytki i starać się nie dopuszczać do powstawania ognisk próchnicy, zapominając zupełnie o innych aspektach. Często takie działanie powoduje, że na zębach pojawia się przebarwienie. Często pada wtedy pytanie, jaki jest tego powód, a także jak takie zmiany barwy zębów usunąć. Przebarwienia na zębach przyczyny i metody leczenia — co warto wiedzieć?

Przyczyny przebarwień zębów

Przebarwienia na zębach przyczyny — podstawowe informacje, czyli co sprawia, że zęby zmieniają swój kolor? To właśnie takie informacje poszukiwane są w internecie najczęściej, ponieważ zmiana koloru zębów to jedna z częściej pojawiających się dolegliwości od strony zębów. Dlaczego dochodzi do takiego zjawiska, a także co sprawia, że tak ważne jest posiadanie zębów bez przebarwień?
Jak się okazuje, posiadanie ładnych, białych i wolnych od przebarwień zębów to naprawdę niezwykle ważna sprawa. Piękny i biały uśmiech ma kolosalne znaczenie na to, jak prezentują się zęby, lecz przede wszystkim cała twarz. Jeśli będzie się miało silne przebarwienia, rzutować to będzie na estetykę i wygląd danego człowieka.
Przebarwienia na zębach przyczyny — co powoduje powstawanie przebarwień na zębach? Jak się okazuje, czynników, które wpływają na zmianę barwy zębów, mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Zdecydowanie najczęściej spowodowane jest to po prostu nieprawidłową higieną jamy ustnej, co doprowadza do powstawania na zębach kamienia nazębnego, który przyczynia się do zmiany barwy szkliwa. Innym często występującym powodem jest również nieprawidłowa dieta. Jeśli jest ona bogata w produkty silnie barwiące szkliwo, takie jak buraki, wiśnie czy też czerwone wino, bardzo szybko na zębach zacznie pojawiać się nieestetyczne przebarwienie.
Rzecz jasna powyższe powody to nie wszystko, co może doprowadzić do utraty pięknego białego koloru zębów. Powszechnie przebarwienia pojawiają się u palaczy, a także u tych osób, które mają starego typu plomby amalgamatowe. Są to starego rodzaju wypełnienia, które nie tylko są bardzo niezdrowe i mogą potencjalnie zagrażać życiu, lecz również powodują drastyczną zmianę koloru zębów.

Przebarwienia na zębach — jak usunąć?

Przebarwienia na zębach przyczyny i metod usuwania. Od czego powinno się zacząć walkę z przebarwieniami na zębach? Zdecydowanie na samym początku należy usunąć z życia przyczyny ich pojawiania się. Nie ma większego sensu udawać się np. na leczenie do stomatologa, jeśli w dalszym ciągu będzie się paliło papierosy, które bardzo szybko doprowadzą do ponownego przebarwienia zębów. Konieczne jest więc wykluczenie z życia wszelkich czynników, które wpływać będą na barwę zębów. Dopiero gdy to się zrobi, można przejść dalej i zastosować odpowiedni metody wybielania. Jakie konkretnie sposoby są szczególnie mocno polecane?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszym pomysłem na walkę z przebarwieniami zębów jest udanie się po pomoc do stomatologa. Jakie konkretnie zabieg można tam zastosować? Leczenie przebarwień warto zacząć od najprostszych zabiegów np. od scalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego. Scaling, a więc popularne piaskowanie zębów, to zabieg polegający na odrywaniu kamienia nazębnego przy pomocy silnego strumienia wody oraz piasku. Dzięki temu udaje się zerwać nagromadzony kamień, a wraz z nim odzyskać piękny kolor zębów.
Rzecz jasna przebarwienie zębów może być znacznie głębsze i nie wynikać wyłącznie z obecnego na nich kamienia. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Zdecydowanie najlepiej zastosować w tym wypadku zabieg wybielania laserowego. Polega on na nałożeniu na zębach specjalnej światłoczułej substancji, która następnie naświetlana będzie promieniem lasera. W efekcie tego usuwane będzie z zębów nawet najsilniejsze przebarwienie. Oczywiście w sytuacji, gdy przebarwienie obecne na zębach będzie naprawdę silne, nie uda się usunąć go jednym zabiegiem i konieczne będzie jego powtarzanie.

Jak usunąć przebarwienia na zębach — domowe sposoby

Jak można się bez trudu domyślić, usuwanie przebarwień zębów u stomatologa jest bardzo kosztowne. Z tego też powodu wiele osób chce na początek wypróbować domowe metody. Przebarwienia na zębach przyczyny i leczenie domowymi sposobami.
Od czego warto zacząć walkę z przebarwieniami na zębach w domowym zaciszu? Nie da się ukryć, że na początek najlepiej zacząć używać wybielającej pasty do zębów. Stosuje się ją dokładnie tak samo, jak tą zwykłą. Oczywiście nie ma sensu spodziewać się spektakularnych efektów już po kilku dniach stosowania, lecz pasta tego rodzaju może skutecznie zatrzymać lub nawet odwrócić lekkie przebarwienia.
Inną bardzo ciekawą metodą walki z przebarwieniami na zębach domowymi sposobami jest wykorzystywanie specjalnych pasków wybielających. Takie paski dostępne są w każdej aptece i można je nabyć bez recepty. Jak one działają? Należy przyklejać je na zęby dwa razy dziennie na czas około 30 minut. W tym czasie wydzielana jest z nich wybielająca substancja. Takie wybielanie powinno być stosowane przez około 5-6 tygodni.