Czym się różni licówka od koronki? Wybrać licówki czy korony?
Implantologia

Czym się różni licówka od koronki? Wybrać licówki czy korony?

Każdy chciałby cieszyć się pięknym uśmiechem, jednak nie zawsze jest to możliwe, ze względu na mocno zniszczone zęby, przebarwienia, czy też krzywy zgryz. Pomóc może konsultacja u lekarza stomatologa. W celu przykrycia niedoskonałości naturalnego uzębienia np. krzywizn i podniesienia jego estetyki specjalista zaproponuje nowoczesne rozwiązania. Najpopularniejsze opcje stosowane w dziedzinie stomatologii estetycznej, które pozwolą poprawić wygląd swojego uśmiechu, to korony i licówki. Celem ich stosowania są zdrowe zęby oraz ich odbudowa w przypadku uszkodzeń oraz urazów. W tym tekście podpowiemy na co pacjent powinien zwrócić uwagę rozważając wybór między koroną a licówką.

Licówka i korona – różnice

Licówki i korony różnią się w kilu aspektach. Przede wszystkim ich zastosowanie jest inne. Licówki zakłada się, a właściwie nakleja na zęby, żeby korygować niedoskonałości estetyczne, wady zgryzu, przebarwienia, a także nierówności. Stomatologiczny zabieg ich montowania jest mniej inwazyjny, ponieważ stosuje się tylko niewielkie szlifowanie i to nie zawsze. Natomiast montowanie korony w jamie ustnej ma na celu protetyczną odbudowę słabych zębów pacjenta, które zostały poważnie uszkodzone. Dentysta w tym przypadku musi bardziej inwazyjne oszlifować ząb. Przed wyborem pacjent powinien wcześniej umówić się na konsultację z lekarzem.

Licówka i korona – co je łączy?

Wspólną cechą licówki i korony jest to, że po ich założeniu pacjenci mogą cieszyć się pięknym i estetycznym uśmiechem. Mają one też przypominać naturalne zęby. Liczy się, także funkcjonalność w trakcie użytkowania podczas żucia i gryzienia pokarmów. Dzięki temu pacjent będzie miał większy komfort życia i zdrowe zęby. Wybór między koroną a licówką zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Licówki czy korony – co wybrać?

Na decyzję o założeniu licówki lub korony wpływ ma rodzaj problemu. Licówki stosuje się, żeby przywrócić piękny i zdrowy uśmiech najczęściej w przypadku zębów przednich, które są wizytówką każdego pacjenta, ponieważ pomagają ukryć wady. Natomiast korony protetyczne mocuje się na zęby mocno zniszczone w wyniku złamania lub próchnicy. Wybór między nimi często uzależniony jest od ceny i zasobności pacjenta.

Korony zębowe – rodzaje koron i krótka charakterystyka

Korona ma na celu odbudowę zęba, który został np. złamany. Podczas zabiegu poddaje się go szlifowaniu. Brakujący ząb można uzupełnić implantem, na który mocuje się koronę oraz stosować ją jako wzmocnienie zębów po leczeniu kanałowym. Wyróżnia się:
– korony pełnoceramiczne – trudne w odróżnieniu od naturalnych zębów pacjenta, bardzo estetyczne,
– korony porcelanowe na podbudowie metalowej – wykonane z porcelany z niewidoczną metalową podstawą,
– korony porcelanowe na podbudowie złota – stosuje się głównie jako rozwiązanie dla osób z silnie zniszczonymi zębami,
– korony z cyrkonu – są trwalsze od pozostałych,
– korony akrylowe – wykonane są z kompozytu akrylu. To rozwiązanie tymczasowe, mniej trwałe od innych.

Licówki – rodzaje i krótka charakterystyka najpopularniejszych

Licówka to cienka nakładka na ząb. Jej celem jest zakrycie krzywizn, przebarwień, wad zgryzu i przerw w uzębieniu. Idealnie imituje naturalne zęby. Rodzaje licówek:
– licówki porcelanowe – płytka porcelanowa jest zakładana na szkliwo i kolorem dobrana do pozostałych zębów. Na porcelanie nie osadza się kamień nazębny.
– licówki kompozytowe – kompozyt nie jest odporny na przebarwienia, dlatego należy je co pewien czas odnawiać.
– licówki ceramiczne – ceramika jest bardzo twardym materiałem. Takie licówki to świetne wyjście dla osób z przebarwieniami na zębach.
– licówki akrylowe – to rozwiązanie tymczasowe. Są mniej trwałe od porcelanowych i cięższe.
Wielu pacjentów decyduje się też na założenie licówki pełnoceramicznej oraz ręcznie malowanej. Wybór danego rodzaju zależy od zasobności portfela danej osoby, ponieważ ich ceny są różne ze względu na materiał, jego wytrzymałość i estetykę.