jak-naprawic-szkliwo-zebow
Profilaktyka

Jak naprawić szkliwo zębów?

Szkliwo jest bardzo odpornym materiałem, ale nie oznacza to wcale że nie może się zużyć. Jeżeli nie zadba się odpowiednio o uzębienie, to niestety bakterie mogą zetrzeć szkliwo i spowodować próchnicę. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak naprawić szkliwo zębów.

Zdrowe szkliwo zębów – charakterystyka

Szkliwo, jak powszechnie wiadomo, jest najtwardszą tkaną naszego organizmu. Z racji tego, że pokrywa ono zębinę, dlatego też stanowi barierę ochronną praktycznie dla całego zęba. Warto wspomnieć również o tym, że szkliwo nie jest tkanką nieodnawialną. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie może samodzielnie się zregenerować.

Podstawowym zadaniem szkliwa jest oczywiście zabezpieczenie zębów nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed zagrożeniami termicznymi i bakteryjnymi. Szkliwo pokrywa zębinę w rejonie korony i zazwyczaj ma grubość ok. 2 milimetry. Jeżeli chodzi o skład, to praktycznie w całości (98%) składa się z fosforanu wapnia, które występują w formie kryształów dwuhydroksyapatytu.

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Prawidłowo wykonane wybielanie zębów oczywiście nie niszczy szkliwa. Pamiętać należy jednak o tym, że nie wszystkie metody są bezpieczne. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele agresywnych preparatów, które mogą spowodować oparzenia dziąseł, czy też uszkodzenie tkanek miękkich.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych gabinetów stomatologicznych, które specjalizują się w wybielaniu zębów. Gdy skorzysta się z nieodpowiednich metod i niesprawdzonych preparatów, to warto dowiedzieć się, jak naprawić szkliwo zębów.

Naprawa szkliwa zębów

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele preparatów, które zawierają bioaktywne mikrocząsteczki do złudzenia przypominające naturalne tworzywo sztuczne. Wspomniane preparaty mają bezpośrednią zdolność do wnikania w głąb mikroskopijnych uszkodzeń zębiny i szkliwa.

W dużej mierze to właśnie dzięki opisywanej technologii możliwa jest odbudowa powierzchniowej warstwy mineralnej szkliwa. Dzięki opisywanym preparatom można także rozwiązać problemy z nadmierną nadwrażliwością zębów.

Jak dbać o zęby?

Podstawą jest oczywiście systematyczne czyszczenie zębów. Bardzo ważne jest również to, aby ograniczyć słodycze, a w szczególności napoje gazowane. Do diety najlepiej wprowadzić produkty spożywcze, które są bogate w wapń. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba również pilnować poziomu witaminy D. Szkliwo nie odrasta, dlatego też tym bardziej warto o nie dbać już od dziecka.

Jak naprawić szkliwo zębów?

Osoby, które nie wiedzą jak naprawić szkliwo zębów powinny jak najszybciej skorzystać z fachowego doradztwa doświadczonego stomatologa. Warto stosować również produkty, które w swoim składzie zawierają fluor wzmacniający szkliwo.

W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko pasty do zębów, ale również antyseptyczne płyny do płukania ust. Pamiętać należy również o tym, aby delikatnie czyścić zęby, dlatego też warto rozejrzeć się za szczoteczką z miękkim włosiem.