jak-wyglada-zakladanie-implantow-zebow
Implantologia

Jak wygląda zakładanie implantów zębów?

Utratę zęba zwykle rozpatrujemy wyłącznie w kategoriach estetycznych – zwłaszcza, jeśli chodzi o ząb znajdujący się w przedniej części łuku. Niepełny uśmiech jest przyczyną utraty pewności siebie, niekorzystnie wpływa na to, jak postrzegają nas inni i słusznie bywa uznawany za jeden z czynników w największym stopniu obniżających naszą atrakcyjność fizyczną. Sprawia, że rzadziej się uśmiechamy, eliminując spontaniczność z naszego życia towarzyskiego.

Warto jednak pamiętać, że równie poważne skutki brak zęba ma na stan naszego zdrowia. Po pierwsze dlatego, że nawet pojedyncze ubytki utrudniają prawidłowe żucie potraw, co z kolei może prowadzić do zaburzeń pracy układu trawiennego i silnych dolegliwości. Spore zmiany następują z tego powodu również w jamie ustnej. Poza tym mogą prowadzić do zaniku kości wyrostka zębodołowego oraz rozsuwania się pozostałych zębów , przez co może dojść do utraty również ich. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze uzupełnienie braków – na przykład za pomocą implantu.

Wszczepienie implantu

W przeciwieństwie do innych technik protetycznych, takich jak mosty lub uzupełnienia ruchome, implanty są w stanie zatrzymać proces zaniku wyrostka. Jest to możliwe dzięki temu, że nie opierają się na pozostałych zębach lub dziąsłach, ale są wszczepiane w dziąsło pacjenta, idealnie odtwarzając funkcje korzenia naturalnego zęba. Na implantach można osadzić zarówno pojedyncze korony, jak składające z kilku punktów mosty, a nawet całkowite protezy danego łuku.

Jak wygląda zakładanie implantów zębów? Leczenie implantologiczne zaczyna się od konsultacji, podczas której oceniane są warunki w jamie ustnej. Jednym z najważniejszych badań jest wykonanie RTG, na podstawie którego lekarz stwierdzi, czy w danym miejscu znajduje się wystarczająca ilość kości wyrostka. Istotne jest również wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań – na przykład nieuregulowanej cukrzycy, zaawansowanego nowotworu czy ciąży.

Dopiero wówczas można przystąpić do wszczepienia implantu. Ten ma postać tytanowej śruby wkręcanej w kość dziąsła. Zabieg jest dla pacjenta – dzięki nowoczesnym metodom znieczulania – całkowicie bezbolesny. W zależności od lokalizacji ubytku oraz innych czynników, trwa zwykle od 30 do 120 minut.

Wkręcenie śruby gojącej

Po wszczepieniu samego implantu i jego zintegrowaniu się z wyrostkiem zębodołowego, implantolog może przystąpić do wkręcenia śruby gojącej. W tym celu rozcina on dziąsło nad implantem oraz wkręca ją w materiał. Zadaniem śruby gojącej jest przyspieszenie procesu regeneracji tkanek oraz ich wymodelowanie tak, by możliwe było założenie korony.

Mocowanie sztucznego zęba

Ostatni – i z punktu widzenia pacjenta najważniejszy – etap leczenia implantologicznego to mocowanie sztucznego zęba na wygojonym implancie. Zwykle następuje ono po dwóch tygodniach od wkręcenia śruby gojącej. By było to możliwe, konieczne jest pobranie wycisku, który technikowi protetycznemu posłuży do wykonania korony oraz łącznika. Jak już wspomnieliśmy, implant może służyć do uzupełnienia pojedynczego braku, ale możliwe jest również osadzenie mostu na dwóch koronach lub protezy całego łuku na czterech.