jak-pozbyc-sie-prochnicy
Profilaktyka

Jak pozbyć się próchnicy?

Nawet pomimo dbania o właściwą higienę jamy ustnej, próchnica pojawić się może na szkliwie. Leczenie próchnicy jest konieczne, nawet przy niewielkich przebarwieniach warto udać się do gabinetu stomatologicznego. Pierwszy etap powstawania próchnicy może być zniwelowany poprzez fluoryzację, jest to zabieg nieinwazyjny.

W czasie tego zabiegu do zębów dostają się brakujące minerały co oznacza szybką regenerację. W przypadku gdy próchnica jest już zaawansowana należy usunąć ją mechanicznie. Próchnica jest usuwana za pomocą specjalnych wierteł, za pomocą których stomatolog czyści ząb z chorej tkanki a następnie uzupełnia ubytki.

Próchnica – opis choroby

Próchnica to choroba, która polega na odwapnieniu (demineralizacji) tkanki zębowej. Na początku uszkadza ona twardą tkankę zęba czyli szkliwo i zębinę, natomiast w przypadku nieleczonej próchnicy może dojść do zakażenia miazgi co niszczy całą strukturę zębów.

To kwasy organiczne są odpowiedzialne za pojawienie się próchnicy a są one wytwarzane przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej człowieka. Bakterie te zarówno są odpowiedzialne za zakwaszenie jamy ustnej, a także za tworzenie się płytki nazębnej. Płytka nazębna to żółtawy nalot, który ściśle przylega do zębów. Skład płytki nazębnej to przede wszystkim bakterie, których pożywka składa się głównie z cukrów, które dostarczamy jedząc.

Metody kuracji próchnicy zęba

Leczenie próchnicy jest uzależnione od tego jak zawansowana jest choroba. Z tego też powodu dentysta musi dokładnie obejrzeć zęby oraz ocenić ich stan. W przypadku obecności próchnicy lekarz zdecydować się może na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego po to, aby sprawdzić jak bardzo rozległe są ubytki oraz czy choroba dotarła do miazgi. Posiadający te informacje lekarz może zaplanować przebieg leczenia. Kiedy próchnica dopiero zaczyna być widoczna wystarczy poddać się zabiegowi remineralizacji.

Jest to bardzo prosty zabieg, niewymagający ingerencji w strukturę zębów oraz wiercenia i wypełniania ubytków. Należy w takim przypadku nałożyć środek zawierający fluor, najczęściej stosuje się bogate w ten pierwiastek lakiery oraz żele. Uszkodzone miejsca zostaną w ten sposób odbudowane a próchnica zahamowana. Warto pamiętać o tym, aby nakładać substancje przynajmniej kilka razy dlatego, że dopiero wtedy rezultaty będą widoczne. Drugą metodą leczenia niezaawansowanej próchnicy jest ozonowanie, które działa bakteriobójczo.

Skutki uboczne próchnicy zębów

Nieleczona próchnica może wywołać bardzo przykre i poważne konsekwencje. W przypadku zaniedbania higieny jamy ustnej struktura zębów może być poważnie naruszona. Warto więc wiedzieć, z czym wiąże się próchnica, zanim pomyślimy nad tym, jak pozbyć się próchnicy.

Może wystąpić stan zapalny oraz martwica, które pojawią się w przypadku gdy miazga zostanie zainfekowana. Wtedy potrzebne będą zabiegi leczenia kanałowego, które prowadzą do usunięcia zęba a kanały nerwowe zostają uzupełnione specjalnym materiałem. Może też dojść do zainfekowania kości przy wierzchołkach korzenia zęba. Natomiast gdy na zębach pojawią się znaczne zmiany wtedy konieczne okazać się może usunięcie całego zęba.