czy-sedacja-wziewna-jest-bezpieczna
Chirurgia Stomatologiczna

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?

Wiele osób myśląc o wizycie u stomatologa, odczuwa duży stres i przez to często unika gabinetów dentystycznych. Lęk, jaki ludzie odczuwają przed zabiegami, wykonywanymi u dentysty jest tak silny, że wolą zrezygnować z leczenia, niż przeżywać negatywne emocje z tym związane.

Coraz częściej w gabinetach stomatologicznych podaje się pacjentowi odpowiednią dawkę podtlenku azotu, który wpływa rozluźniająco. Czy sedacja wziewna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie wiele osób, otóż odpowiedź brzmi: tak jest bezpieczna i nie ma się, czego obawiać.

Na czym polega sedacja wziewna?

Sedacja wziewna polega na podaniu pacjentowi odpowiedniej dla jego organizmu dawki podtlenku azotu, potocznie nazywanego gazem rozweselającym. Dzięki temu czuje się on rozluźniony i odprężony, co znacznym stopniu niweluje u niego lęk i stres.

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna w połączeniu z innymi formami znieczulenia? Okazuje się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby przy sedacji zastosować, także inne metody znieczulenia. Można nawet powiedzieć, że wcześniejsze podanie podtlenku azotu ułatwia zaaplikowanie znieczulenia miejscowego.

Czy sedacja wziewna ma skutki uboczne?

Sedacja wziewna jest metodą bezpieczną, ale u niektórych pacjentów mogą wystąpić czasem pewne skutki uboczne. U osób dorosłych mogą to być takie objawy jak mdłości, zawroty głowy, senność, a także mrowienie różnych części ciała. Natomiast u dzieci obserwuje się takie skutki uboczne jak nudności i wymioty.

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna dla wszystkich pacjentów? Sama sedacja jest metodą bezpieczną, jednak nie każdy może z niej skorzystać. Gazu rozweselającego nie powinno podawać się kobietom w ciąży (dotyczy to szczególnie pierwszego trymestru ciąży), osobom z uzależnieniem alkoholowym, osobom z zaburzeniami psychicznymi, stwardnieniem rozsianym, przerostem migdałków, osobom z chorobami płuc. Jeśli u pacjenta występuje katar lub stan przeziębienia również, nie powinno się stosować sedacji wziewnej.

Zastosowanie sedacji w stomatologii

Najczęściej sedacje wziewną stosuje się u pacjentów, którzy odczuwają duży stres w związku z zabiegami stomatologicznymi. Podanie podtlenku azotu obniża u takich osób lęk i obawy, co pozwala na podjęcie jakichkolwiek czynności przez dentystę. Gaz rozweselający podawany jest przede wszystkim pacjentom, którzy są nadpobudliwi ruchowo. Sedacja wycisza takie osoby i to umożliwia podjęcie leczenia.

Czy sedacja wziewna jest bezpieczna dla dzieci? Otóż staje się ona coraz bardziej popularna w stomatologii dziecięcej. Najmłodsi pacjenci bardzo często są zestresowani wizytą w gabinecie dentystycznym i wpadają w panikę, co nie ułatwia ani przeglądu zębów, ani wykonania żadnego zabiegu. Dlatego też dzieciom podaje się podtlenek azotu, który wprowadza ich w stan lekkiego oszołomienia i rozluźnienia.

Mali pacjenci przestają się bać i to pozwala lekarzowi na przeprowadzenie badania oraz leczenia uzębienia. Sedacja wziewna jest bezpieczną metodą znieczulenia, która coraz częściej jest stosowana w wielu gabinetach stomatologicznych.